Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

49 ofiar śmiertelnych po zawaleniu się supermarketu

0
Podziel się:

Już teraz służby ratownicze mówią, że bilans ofiar będzie prawdopodobnie wyższy.

49 ofiar śmiertelnych po zawaleniu się supermarketu
(EPA/EMIL DESJATNIKOV)
bEDCjVpN

Do 49 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się dachu supermarketu w Rydze w czwartek wieczorem; pod gruzami może znajdować się jeszcze 30 osób, które najpewniej nie żyją - poinformował burmistrz Rygi. Na Łotwie ogłoszono trzydniową żałobę narodową.

Aktualizacja 19:31

Spośród 49 ofiar śmiertelnych nie zidentyfikowano dwóch.

bEDCjVpP

Służby ratownicze spodziewają się, że ostateczny bilans ofiar będzie wyższy, ponieważ trwa akcja poszukiwania ludzi w gruzowisku; poprzednio mówiono o 45 zabitych. 38 osób zostało rannych, z czego 22 przebywają w szpitalu ze skomplikowanymi złamaniami kończyn, urazami głowy i narządów wewnętrznych.

_ - Mamy nadzieję, że pod gruzami są jeszcze żywi, ale 24 godziny po katastrofie szanse nie są zbyt duże _ - powiedział burmistrz Rygi Nils Uszakovs.

Ostatnią osobę ocalałą z katastrofy przewieziono do szpitala rano. Od tego czasu w gruzowisku nie znaleziono żywych ludzi - poinformowała agencja BNS.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu ogłoszono trzy dni żałoby - od soboty do poniedziałku. W poniedziałek o godz. 10 w całym kraju pamięć ofiar zostanie uczczona minutą ciszy.

bEDCjVpV

Na ręce premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa kondolencje złożył premier Donald Tusk. W liście kondolencyjnym zapewnił o solidarności z bliskimi ofiar i życzył szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim rannym.

Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz na Twitterze zapewnił rodziny ofiar katastrofy o współczuciu i złożył hołd ratownikom, którzy ryzykowali życie.

Prezydent Łotwy Andris Berzins złożył kondolencje bliskim ofiar i zapowiedział, że w piątek weźmie udział w nabożeństwie w ich intencji.

Sekretarz polskiej ambasady ds. konsularnych Marek Głuszko powiedział przed południem, że katastrofa zdarzyła się _ w dzielnicy "sypialnej" na obrzeżach miasta _, dlatego małe jest prawdopodobieństwo, że w supermarkecie oprócz stałych mieszkańców znajdowali się polscy turyści.

bEDCjVpW

Służby ratunkowe co pewien czas wyłączają ciężki sprzęt i proszą o dzwonienie do osób uwięzionych pod gruzami w nadziei, że dzwoniące wśród ruin telefony komórkowe pomogą w ustaleniu ich położenia.

Łotewskie MSW otrzymało liczne propozycje pomocy z zagranicy, jednak na razie ich nie przyjmuje, ponieważ łotewskie służby ratownicze dysponują obecnie wystarczającą liczbą ludzi i niezbędnym sprzętem - przekazała rzeczniczka resortu.

Dach supermarketu, którego budowę zakończono w 2011 roku, zawalił się wczoraj o godz. 18, kiedy w budynku znajdowało się wielu ludzi. Już po przybyciu strażaków nastąpił kolejny zawał, który utrudnił akcję ratunkową.

Służby ratunkowe szacują, że zapadła się część dachu o powierzchni ok. 500 metrów kw.

bEDCjVpX

Policja wszczęła dochodzenie w sprawie wypadku i obecnie sprawdza trzy hipotezy: wadliwy projekt i nadzór budowlany nad budynkiem, jego wadliwe wykonanie oraz umieszczenie na dachu ciężkich materiałów w związku z powstającym tam ogrodem zimowym.

Szef policji Ints Kuzis zapowiedział, że w razie potrzeby do pomocy w ustaleniu przyczyn katastrofy mogą zostać wezwani zagraniczni eksperci. Minister spraw wewnętrznych Rihards Kozlovskis wykluczył atak terrorystyczny.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDCjVqq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)