Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

5 miliardów złotych na stypendia dla uczniów

0
Podziel się:

W tym roku część z nich będzie rozdana w postaci bonów - na sprzęt lub wyjazd.

5 miliardów złotych na stypendia dla uczniów
(Extra Ketchup/CC/Flickr)
bEIPcwnF

Nawet 5 miliardów złotych może być przekazane w tym roku szkolnym na stypendia dla uczniów. Przekazywaniem tych funduszy zajmuje się w Polsce blisko 3 tysiące jednostek.

Największym fundatorem pomocy dla uczniów jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym roku tylko na wyprawki szkolne przeznaczono 104 miliony złotych.

Wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski mówi, że resort przygotowuje nowe stypendium dla uczniów zdolnych. Ma ono być rodzajem bonu, który uczeń będzie mógł przeznaczyć na sprzęt naukowy lub wyjazd naukowy.

bEIPcwnH

Organizacje pozarządowe mogą zgłaszać się do Fundacji Batorego o pomoc w sfinansowaniu stypendium dla uczniów. Kaja Kulesza powiedziała, ze Fundacja może sfinansować połowę stypendium, z czego maksymalna dotacja nie przekracza na organizację 20 tysięcy złotych. Dotychczas współprace stypendialną z Fundacją Batorego nawiązało 38 organizacji pozarządowych, a z pomocy skorzystało ponad 1100 uczniów

Ksiądz Jan Drop mówi, że pieniądze na stypendia organizowane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia głównie pochodzą ze zbiórki. Kwesty odbywają się w Dniu Papieskim czyli w niedzielę przed rocznicą wyboru Jana Pawła II na papieża. Najbliższa zbiórka odbędzie się 11 października.

Ksiądz Jan Drop podkreśla, że stypendium fundacji nie jest przyznawane na jeden rok. Jeżeli pomoc otrzyma uczeń w gimnazjum, to może on liczyć na wsparcie finansowe Fundacji nawet do czasu ukończenia studiów.

Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce uważa, że polski rynek stypendialny nie jest jeszcze wyspecjalizowany. Jego zdaniem trudno znaleźć w Polsce stypendium, które będzie nakierowane na rozwijanie konkretnych umiejętności, na przykład matematycznych czy biologicznych.

bEIPcwnN

Pomoc w znalezieniu odpowiedniego stypendium oferuje strona Znajduje się na niej spis 2700 jednostek, w których uczniowie i studenci mogą ubiegać się o stypendia.

ZOBACZ TAKŻE:

bEIPcwoi
KOMENTARZE
(0)