Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
27.04.2009 06:00

73,3 mld zł dotacji - sprawdź kto dostał najwięcej?

Unia dała sześć milionów złotych na budowę nowej starówki, prawie trzy miliony na centrum szkolenia rycerzy i 30 tysięcy na nowe stoły do snookera i bilarda.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Mirosław Trembecki)

Z unijnych funduszy zostało już przyznanych ponad 95 tysięcy dotacji o wartości 73,3 miliardów złotych - wynika z danych zgromadzonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Pieniądze można brać praktycznie na wszystko. **Trzeba tylko wykazać, że nie zostaną zmarnowane. Nawet nazwa projektu nie jest istotna.

Pod intrygującym hasłem _ Nowa Starówka _ kryje się rewitalizacja starego miasta w Bielsku-Białej. Inwestycję wartą ponad 11 milionów złotych Unia wsparła kwotą blisko 6,4 miliona złotych.

Dla kontynuatorów rycerskich tradycji wybudowano natomiast gród stylizowany na średniowieczny. Powstał w województwie opolskim, 5 km od Byczyny, przy zbiorniku retencyjnym Biskupice - Brzózki. Polsko - czeskie centrum szkolenia rycerstwa Unia dofinansowała kwotą 2,8 mln zł, a cały projekt był wart 4,3 mln zł.

Między innymi trzy stoły snookerowe oraz dwa bilardowe zakupił przy unijnym wsparciu krakowski klub Cue Bar. Dlaczego Unia daje pieniądze na stoły do gry? Bo klub _ propaguje zasady tej dyscypliny i przyczynia się do jej rozwoju w regionie _ - czytamy w uzasadnieniu wniosku o dotację. W dodatku _ ułatwiono dostęp do zaplecza gry w snookera dla dzieci, młodzieży, studentów i osób pracujących. _

Największe projekty zyskały dofinansowanie liczone w dziesiątkach i setkach milionów złotych. Te najdroższe to z reguły inwestycje wodno-kanalizacyjne. Na przykład Warszawa dostała aż 900 milionów złotych na wartą 1,5 miliarda złotych rozbudowę i modernizację Oczyszczalni Ścieków _ Czajka _.

Kto *skorzystał* najbardziej?

W sumie, w województwach pozyskano ponad 64,6 mld zł dotacji. Za te pieniądze udało się przeprowadzić inwestycje warte 110 miliardów złotych. Średnio do każdej inwestycji Unia dołożyła prawie 60 procent potrzebnych pieniędzy.

| W rankingu województw zostały ujęte wszystkie fundusze, które były i są dostępne od 2004 do 2013 roku. Są to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz Finansowy Instrument Orientacji Rolnej. Pod uwagę zostały wzięte również wszystkie programy, które wchodzą w skład tych funduszy. Zsumowane tu kwoty są niższe od wszystkich pieniędzy, jakie napłynęły z Unii do Polski. Nie ma tu ujętych programów, z których korzystaliśmy przed przystąpieniem do Polski (a często rozliczanych po 1 maja 2004 roku), dotacji dla rolników, itd. Dane pochodzą z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. |
| --- |

Do powyższych statystyk trzeba również doliczyć projekty nie związane z konkretnym regionem, które są realizowane na szczeblu krajowym. Mowa o tysiącu projektów dofinansowanych kwotą ponad 8,6 mld złotych.

Największymi beneficjentami są mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. To jedyny region, w którym kwota dotacji przeliczona na jednego mieszkańca przekracza dwa tysiące złotych.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Dużo też _ dostał _ mieszkaniec Mazowsza, bo ponad 1,9 tys. złotych. Na trzecim miejscu są Dolnoślązacy.

Najmniej wypada na mieszkańców Małopolski - niewiele ponad tysiąc złotych. Statystycznie niewiele też zyskał mieszkaniec podkarpackiego i podlaskiego - poniżej 1,2 tys. zł.

Analizując dane zebrane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, województwa można podzielić na takie, które biorą dużo małych dotacji oraz te, które koncentrują się na dużych pieniądzach.

Źródło: Obliczenia Money.pl na podstawie danych MRR

O duże dotacje skutecznie zawalczył Dolny Śląsk, na drugim miejscu jest Mazowsze. Tylko w tych dwóch województwach średnia wartość jednej dotacji wynosi ponad dwa miliony złotych.

W świętokrzyskim, zachodniopomorskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i opolskim średnia wartość jednej dotacji nie przekracza dwustu tysięcy złotych.

Jeśli regiony ocenimy pod względem liczby zdobytych dotacji, to okaże się, że Mazowieckie nie tylko bierze duże pieniądze, ale też często. Dolny Śląsk jest poza pierwszą dziesiątką, co świadczy o tym, że dotowane są tu niezbyt liczne, ale drogie projekty.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Zdecydowanie najmniej inwestycji z udziałem unijnych pieniędzy jest w lubuskim i opolskim - zaledwie ponad dwa tysiące.

Skoro Mazowsze bierze często i dużo, musi być na pierwszym miejscu pod względem pozyskanej ze Wspólnoty kwoty. Rzeczywiście, po pozyskaniu blisko 10 miliardów złotych, jest zdecydowanym liderem w kraju. Ponad pięć miliardów złotych trafiło jeszcze na Śląsk - Górny i Dolny.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Każdemu regionowi udało się pozyskać ponad miliard złotych. Na ostatnim miejscu jest Opolszczyzna, która dostała 1,3 mld zł.

Komentarz

Tagi: ue
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz