Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w afganistanie
27.03.2013 14:35

Afganistan sam może działać na rzecz pokoju

Pakistan jako mocarstwo regionalne posiadające broń nuklearną jest uważany za kluczowy kraj w stabilizowaniu sytuacji w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Afganistan jest gotów bez pomocy Pakistanu działać na rzecz pojednania w kraju - powiedział agencji Reutera wiceszef afgańskiej dyplomacji Dżawed Ludin. Jak zaznaczyła brytyjska agencja, Kabul sugeruje taką gotowość po raz pierwszy.

Reuters zwraca uwagę, że Pakistan jako mocarstwo regionalne posiadające broń nuklearną jest uważany za kluczowy kraj w stabilizowaniu sytuacji w Afganistanie ze względu na swe długoletnie związki z ugrupowaniami rebelianckimi.

Ludin podkreślił w wywiadzie dla agencji, że afgańskie władze będą oczekiwały od ważnych talibskich więźniów, przekazanych w poniedziałek przez Amerykanów Afgańczykom w podkabulskim więzieniu Bagram, iż nakłonią bojowników do kontynuowania procesu pokojowego. Minister nie podał jednak szczegółów.

Władze w Kabulu mocno nakłaniały Pakistan, aby wpłynął na talibów i innych bojowników, by włączyli się w wysiłki na rzecz pojednania w Afganistanie. Reuters pisze, że Kabul mówił o postępie w tej kwestii, gdy Islamabad wypuścił z więzień kilku talibów, którzy mogliby działać na rzecz pokoju.

Jednak - jak zastrzegł wiceszef afgańskiego MSZ - Kabul zaobserwował zmianę w stanowisku Islamabadu co do tych wysiłków, które stają się coraz pilniejsze w obliczu perspektywy opuszczenia Afganistanu przez siły międzynarodowe do końca 2014 r.

Ludin podkreślił, że _ jest bardzo rozczarowany _ postawą Pakistanu, który - jak to ujął - jest _ zadowolony z siebie _.

Afgańskie władze odwołały również wizytę wojskowych w Pakistanie w związku z ostrzelaniem przez siły tego kraju górzystego regionu na wschodnim pograniczu Afganistanu. Kabul określił ten ostrzał jako _ niemożliwy do zaakceptowania _.

Około 25 pocisków artyleryjskich zostało wystrzelonych w poniedziałek i wtorek z Pakistanu w kierunku afgańskiej prowincji Kunar, będącej bastionem talibów na wschodzie kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach przed meczetem. Zamordował 20 osób Większość ofiar to ludzie, którzy wychodzili z meczetu na targ po piątkowych modłach.
USA już wiedzą. Wkrótce ruszy ofensywa Pakistańska armia szykuje się do rozpoczęcia wkrótce operacji bojowych na terenach plemiennych w pobliżu granicy z Afganistanem.
Kolejny zamachowiec samobójca zabija cywili Do zamachu nie przyznało się jeszcze żadne ugrupowanie.
Polski komandos zginął w Afganistanie Polski żołnierz wojsk specjalnych zginął w Afganistanie - poinformował w środę PAP rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych ppłk Mirosław Ochyra.
Tagi: wojna w afganistanie, pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz