Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
16.07.2009 07:02

Afganistan: W lipcu wyjątkowo dużo ofiar

W pierwszej połowie miesiąca zginęło co najmniej 46 żołnierzy międzynarodowej koalicji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W pierwszej połowie lipca w Afganistanie zginęło co najmniej 46 żołnierzy międzynarodowej koalicji, tyle samo ile w rekordowych dotąd pod względem liczby ofiar czerwcu i sierpniu 2008 r. - podała agencja Associated Press.

Od początku miesiąca każdego dnia ginęło w Afganistanie średnio trzech żołnierzy międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA. Liczba ta jest niewiele niższa, niż w szczytowym okresie wojny w Iraku.

Wśród 46 zabitych w lipcu w Afganistanie żołnierzy 24 to Amerykanie, a 15 Brytyjczycy. Tymczasem w Iraku według Pentagonu zginęło w lipcu tylko dwóch amerykańskich żołnierzy, przy czym nie miało to bezpośredniego związku z działaniami zbrojnymi.

Obecnie w Afganistanie służy 57 tys. amerykańskich żołnierzy, lecz do końca roku liczba ta powinna sięgnąć 68 tys. Liczebność amerykańskiej armii w Iraku wynosi 130 tys.

Rosnąca liczba ofiar trwającej od 2001 r. interwencji zbrojnej w Afganistanie ma dwa zasadnicze źródła. Z jednej strony zwiększenie liczebności amerykańskich wojsk szło w parze z nasileniem ofensywy przeciwko rebeliantom, szczególnie w prowincji Helmand na południu kraju.

Z drugiej strony talibscy bojownicy częściej dokonują zamachów bombowych. Ich liczba w pierwszych czterech miesiącach roku była o 25 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2008 r. Jak spodziewa się amerykański sztab, w skali całego roku liczba zamachów wzrośnie o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz