Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
al-kaida
05.03.2012 08:19

Al-Kaida walczy w Jemenie. Krwawy bilans

Prowadzenie kampanii przeciwko Al-Kaidzie jest jednym z najważniejszych żądań stawianych przez Waszyngton nowemu prezydentowi Jemenu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Co najmniej 78 jemeńskich żołnierzy zginęło wczoraj w walkach z bojownikami powiązanymi z Al-Kaidą, którzy próbowali przejąć kontrolę nad pozycjami wojska w niestabilnej prowincji Abjan, na południu Jemenu - wynika z przekazanego w poniedziałek bilansu.

W walkach zginęło ponadto około 25 bojowników - podało anonimowo źródło w jemeńskiej armii. Po obu stronach jest bardzo wielu rannych. Źródła wojskowe nazywają niedzielne starcia _ masakrą _.

Według świadków oraz lokalnych władz w pobliżu posterunków wojskowych na południe i zachód od miasta Zindżibar wybuchły samochody pułapki. Po eksplozjach jemeńska armia wysłała na miejsce posiłki stacjonujące w pobliskim porcie w Adenie. Kontrolę nad Zindżibarem od maja zeszłego roku sprawują bojownicy Al-Kaidy. Dzień wcześniej informowano, że śmierć poniosło co najmniej 35 jemeńskich wojskowych.

Prowadzenie kampanii przeciwko Al-Kaidzie jest jednym z najważniejszych żądań stawianych przez Waszyngton nowemu prezydentowi Jemenu Abd ar-Rabiemu Mansurowi al-Hadiemu. Hadi, dotychczasowy wiceprezydent, tydzień temu odebrał władzę z rąk Alego Abd Allaha Salaha, który po 33 latach rządów został zmuszony do ustąpienia na fali ulicznych protestów.

Akty przemocy w prowincji (muhafazie) Abjan odzwierciedlają problemy, jakie ma Jemen po roku kryzysu politycznego, który sprawił, że Al-Kaida zdołała przejąć kilka miast na południu i odeprzeć ofensywę wojsk, próbujących odbić te miejscowości.

Armia jemeńska prowadzi w prowincji Abjan operacje przeciwko islamistom. Pozycje Al-Kaidy na południu Jemenu atakują też bezzałogowe samoloty USA.

Czytaj więcej o wydarzeniach w Jemenie
Marionetkowy prezydent? To jedyny kandydat Niektórzy mieszkańcy obawiają się, że nowy prezydent nie będzie sprawował realnej władzy w kraju.
Tysiące ludzie na ulicach. "Niech nie wraca" Dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowało w piątek w jemeńskich miastach.
Odbili miasto z rąk Al-Kaidy. Ta nadal silna Bojownicy Al-Kaidy w Jemenie wycofali się z miasta Rada, około 160 km na południe od stolicy, Sany, które zajęli w zeszłym tygodniu.
Tagi: al-kaida, jemen, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz