Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aleksander Kwaśniewski założy nową partię? Politycy są pewni

0
Podziel się:

Były prezydent tłumaczy czy odejście Marka Siwca z SLD to spisek, który uruchomi wielką, polityczną machinę.

Aleksander Kwaśniewski założy nową partię? Politycy są pewni
(PAP/Stanisław Rozpędzik)
bFfOpEiJ

Uczestnicy _ Śniadania w Trójce _ są przekonani, że odejście Marka Siwca z Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest zapowiedzią nowego projektu politycznego. Eurodeputowany SLD zrezygnował wczoraj z członkostwa w Sojuszu. Niektórzy polityków twierdzą, że to dobry moment na powrót Aleksandra Kwaśniewskiego.

[na zdjęciu od lewej: Włodzimierz Cimoszewicz, Aleksander Kwaśniewski i Jerzy Buzek]

- _ Decyzja Mara Siwca była dla mnie zaskoczeniem _ - komentuje całą sprawę sam Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent wykluczył, że odejście Marka Siwca może spowodować zmiany na lewicy. Jak dodał, zgoda na marginalną pozycję w partii była by dużym błędem popełnionym przez Siwca.

bFfOpEiL

- _ Zapotrzebowanie na lewicę jest większe niż głosy, które padają na jedną czy drugą partię. Wszystko to, co może służyć połączeniu sił lewicowych i pokazaniu dobrych ludzi, wybitnych polityków, ciekawego programu - ja jestem za. Jeśli będę mógł pomóc to pomogę. Ale nie jest to w żadnym wypadku projekt tworzenia nowej partii. Nie jest to też spisek, który uruchomił się decyzją Marka Siwca _ - tłumaczył Aleksander Kwaśniewski.

Eurodeputowany SLD, Wojciech Olejniczak, przyznał, że decyzja Siwca go zaskoczyła. Jego zdaniem, był on niezadowolony z polityki partii i chciał nią wstrząsnąć. Olejniczak dodał, że Siwiec odszedł po wewnętrznej dyskusji w SLD, w której wraz z innymi osobami opowiadał się za współpracą Sojuszu z Ruchem Palikota.

Wzywał też Aleksandra Kwaśniewskiego do zaangażowania na rzecz centrolewicy. Zdaniem Olejniczaka, Siwiec nie ma jeszcze planów dalszych działań politycznych. Eurodeputowany dodał, że SLD powinno wyciągnąć wnioski z powstałej sytuacji.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/56/m215352.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/buzek;najlepiej;zostac;w;polsce,177,0,1207729.html) *Buzek: Najlepiej zostać w Polsce * _ Każdy obywatel UE może mieszkać, uczyć się i pracować tam, gdzie chce, ale najlepiej zostać w Polsce _ - przekonuje profesor. Także Artur Dębski z Ruchu Palikota jest zaskoczony odejściem Siwca. Jego zdaniem, świadczy to o kryzysie w SLD. Dębski uważa, że europoseł włączy się w inny projekt polityczny, gdyż jest osobą inteligentną i doświadczoną.

bFfOpEiR

Również Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że odejście Siwca wiąże się z sytuacją na lewicy. Według niego jeśli przez kilka miesięcy nie dojdzie do zmian na lewicy, to nie będzie zaskoczony powrotem Aleksandra Kwaśniewskiego do polityki.

Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak uznał, że odejście Siwca z SLD to wydarzenie bardziej towarzyskie niż polityczne. Powiedział jednak, że w Sojuszu dzieje się coś, co skłoniło eurodeputowanego do zmiany barw partyjnych. Błaszczak podzielił opinię, że z nową inicjatywą może wyjść Aleksander Kwaśniewski. Poseł PiS dodał, że Siwiec raczej nie wycofa się z polityki.

Także Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej uważa, że Siwiec weźmie udział w nowym projekcie politycznym. Jego zdaniem, Janusz Palikot, Aleksander Kwaśniewski i inni politycy będą chcieli stworzyć wspólną listę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta powiedział, że opinia publiczna może nie zrozumieć decyzji Siwca. Nie wiadomo bowiem dlaczego zdecydował się opuścić SLD akurat teraz.
Natomiast Jacek Kurski z Solidarnej Polski nazwał Siwca _ starym politycznym wyżeraczem _, który dokładnie wie, co robi, i chce się włączyć w projekt polityczny Kwaśniewskiego. Kurski dodał, że Siwiec ogłosił swą decyzję w piątek po południu, tak, aby zdominowała serwisy informacyjne.

bFfOpEiS

Janusz Palikot napisał na Twitterze, że umówił się na spotkanie z Siwcem pojutrze.

Marek Siwiec był jednym z założycieli SLD. Zapowiedział, że nie przechodzi do innego ugrupowania, ale chce w ten sposób namówić kolegów do refleksji o stanie partii.
Siwiec podał trzy przyczyny odejścia z SLD. Po pierwsze, jego zdaniem, obecna polityka Sojuszu nie gwarantuje wyjścia z opozycji.

_ - 9 lat w opozycji psuje charaktery _ - mówił eurodeputowany. Drugi powód rozstania Siwca z SLD to przekonanie o tym, że Sojuszu nie umie współpracować z innymi formacjami politycznymi: w tym z ruchem Palikota. Wreszcie trzeci powód - to brak woli współpracy SLD z Aleksandrem Kwaśniewskim i woli wykorzystania jego doświadczeń politycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Odchodzi po 23 latach w partii. _ To wydarzenie towarzyskie _ Zobacz, czy dzisiejsza decyzja może poskutkować istotnymi ruchami w polskiej lewicy.
Kwaśniewski nadal główną nadzieją lewicy Prawie połowa Polaków nie umie wskazać osoby, która udźwignęłaby przywództwo zjednoczonej lewicy
Nowy transfer z SLD do Palikota. _ Miller ma powód do płaczu _ _ - To będzie mocne nazwisko - _ zapowiada poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.
bFfOpEjm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)