Notowania

al-kaida
30.08.2011 06:34

Algieria: Al-Kaida przyznała się do zamachu na akademię wojskową

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu przyznała się do przeprowadzenia w piątek podwójnego zamachu na prestiżową akademię wojskową w Algierii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM) przyznała się do przeprowadzenia w piątek podwójnego zamachu na prestiżową akademię wojskową w Algierii, oskarżając kraj o wspieranie obalonego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego - podała agencja Reutera.

W oświadczeniu, które ukazało się na islamistycznej stronie internetowej, AQIM podała nazwiska sprawców jednego z najkrwawszych zamachów w Algierii w ostatnich latach.

Według algierskiego Ministerstwa Obrony, w ataku na koszary w Cherchell poniosło śmierć 16 żołnierzy oraz dwóch cywilów. AQIM z kolei twierdzi, że zamachowcy-samobójcy, Abu Anas i Abu Noh, zabili 36 osób.

_ - 27. dnia świętego miesiąca, gdy naród libijski odnosił zwycięstwo nad dyktatorem Kaddafim, w Algierii mudżahedini przeprowadzili święte ataki przeciwko algierskiemu reżimowi, który jest sojusznikiem Kadafiego _ - napisano w komunikacie.

AQIM dodało, że _ tym razem jej celem był symbol algierskiego reżimu, największe koszary w kraju, w Cherchell _. To nadmorskie miasto leży niespełna 100 km na zachód od Algieru. Agencja Reutera zaznacza, że była to nietypowa lokalizacja, gdyż zazwyczaj do ataków dochodzi na wschód od stolicy.

Algieria, będąca jedynym z głównych sojuszników USA w walce z Al-Kaidą, już wcześniej zaprzeczała, jakoby podczas wojny domowej w Libii wspierała Kaddafiego. Jednocześnie władze podkreślały, że AQIM wykorzystuje panujący w Libii chaos i przemyca broń do swoich baz na Saharze.

26 sierpnia dwaj zamachowcy-samobójcy zjawili się w akademii wojskowej w Cherchell kilka minut po zakończeniu całodziennego postu, obowiązującego podczas ramadanu. Jeden zamachowiec wysadził się w powietrze przy wejściu do kantyny, a drugi kilka minut później na dziedzińcu, gdzie posiłek spożywali oficerowie.

Po blisko dwóch dekadach konfliktów między siłami bezpieczeństwa a islamskimi rebeliantami, w których zginęło 200 tys. osób, sytuacja w Algierii wciąż jeszcze daleka jest od stabilności, choć powoli się normalizuje - pisze agencja AFP.

Czytaj więcej o działalności Al-Kaidy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t130948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamach;w;algierii;w;wojskowej;kantynie,144,0,898192.html) Czekali aż zaczną jeśc, żeby zabić jak najwięcej Od początku ramadanu rebelianci stali się szczególnie aktywni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t149149.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zasadzka;al-kaidy;w;jemenie;10;zabitych,21,0,867349.html) Zasadzka Al-Kaidy w Jemenie. 10 zabitych Do zdarzenia doszło na północ od miasta Loder, uznawanego za bastion islamskich ekstremistów. Przeżył jedynie kierowca samochodu, który został ranny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/al-kaida;planowala;gigantyczny;zamach,191,0,833727.html) Al-Kaida planowała gigantyczny zamach Osama bin Laden chciał porwać i wysadzić w powietrze tankowce, by doprowadzić do wzrostu cen ropy.
Tagi: al-kaida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz