Notowania

algieria
13.03.2012 23:07

Algieria: Procesy islamistów za zamachy

Sąd w Algierze skazał zaocznie na karę śmierci dziewięciu członków organizacji Al-Kaida w Islamskim Maghrebie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sąd w Algierze skazał zaocznie na karę śmierci dziewięciu islamistów, członków rebelianckiej organizacji Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (AQMI), sprawców zamachów w stolicy kraju w kwietniu 2007 roku. Zginęło wtedy 20 osób, a 223 zostały ranne.

_ - Abdelmalek Drukdel, przywódca AQMI, zostaje skazany zaocznie przez trybunał karny w Algierze na karę śmierci, zwłaszcza za morderstwa z premedytacją, utworzenie grupy terrorystycznej i zamachy _ - powiedział sędzia Tajeb Hillali, przypominając zamachy z 11 kwietnia 2007 roku.

18 oskarżonych zostało osądzonych za zamach przed siedzibą premiera i MSW w centrum Algieru oraz dwa inne zamachy przeprowadzone tego samego dnia - na siedzibę stołecznej policji oraz na siedzibę żandarmerii na przedmieściach algierskiej stolicy.

Czwarty zamach udało się udaremnić, bo algierskie służby bezpieczeństwa odnalazły wypełniony materiałami wybuchowymi samochód-pułapkę.

W stosunku do obecnych na procesie dziewięciu oskarżonych wyroki mają być wydane w późniejszym terminie.

Drukdel, 42-letni obecnie inżynier, walczył w Afganistanie. Pod koniec 2004 roku stanął na czele Salafickiej Grupy Modlitwy i Walki, która przekształciła się później w Al-Kaidę w Islamskim Maghrebie. Ugrupowanie to przyznało się do wielu akcji terrorystycznych, ataków na siły bezpieczeństwa i porwań cudzoziemców.

Tagi: algieria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz