Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykanie chcą silnego juana. Będzie wojna handlowa?

0
Podziel się:

USA uważają, że Chiny sztucznie zaniżają kurs swojej waluty.

Amerykanie chcą silnego juana. Będzie wojna handlowa?
(PAP/EPA)
bEsnfhhN

Izba Reprezentantów Kongresu USA miażdżącą większością głosów przyjęła ustawę, która ma wywrzeć presję na Chiny, by podwyższyły kurs swojej waluty. Jak twierdzą Amerykanie, Pekin sztucznie zaniża kurs juana, zwiększając w ten sposób nadwyżkę w handlu z USA.

Uchwalone przez Izbę Reprezentantów prawo uznaje, że kurs chińskiej waluty, juana, jest subsydiowany przez Pekin. Otwiera to drogę do obłożenia dodatkowym cłem chińskich towarów wjeżdżających do USA.

Takie rozwiązanie może być dobrze przyjęte podczas częściowych wyborów do Kongresu 2. listopada, ponieważ wyborcy martwią się o swoje miejsca pracy i słabą kondycję gospodarki.

bEsnfhhP

Ustawa, aby wejść w życie, wymaga jeszcze akceptacji izby wyższej Kongresu - Senatu oraz podpisu prezydenta Baracka Obamy.

Lider demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów Steny Hoyer powiedział, że kongresmeni współpracowali z Białym Domem, by mieć pewność, że nowe prawo nie naruszy reguł Organizacji Światowego Handlu(WTO).

Przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów chiński bank centralny podtrzymał swoją obietnicę zwiększenia płynności kursu juana oraz poprawienia sposobu zarządzania tym kursem.

Amerykańscy kongresmeni od dawna grozili, że podejmą kroki odwetowe wobec tego, co postrzegają jako sztucznie zaniżany kurs juana w celu zwiększenia konkurencyjności chińskiego eksportu na amerykańskim rynku.

bEsnfhhV

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama rozmawiał w ubiegłym tygodniu z premierem Chin Wenem Jiabao o kursie juana i ogromnej nadwyżce Chin w handlu z USA.

Polityka kursowa Chin jest ostatnio coraz bardziej krytykowana przez różne kraje. Rosną obawy, że zaczną one z kolei osłabiać kursy własnych walut - po to, by zwiększyć eksport i ożywić swoje gospodarki.

Japonia w tym miesiącu po raz pierwszy od sześciu lat interweniowała na rynku walutowym dla osłabienia swej waluty, jena. Kurs dolara osłabiły plany Rezerwy Federalnej zmierzające do wydrukowania większej ilości pieniądza w celu pobudzenia gospodarki. Podobne kroki podejmują też inne kraje.

Chiński ambasador przy WTO Sun Zhenyu skrytykował amerykańską politykę osłabiania dolara w sytuacji, gdy pełni on kluczową funkcję globalnym systemie finansowym.

bEsnfhhW

Chiny, największy wierzyciel USA (wykupił długi rządowe wartości 847 mld dolarów), twierdzą, że ich ogromna nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi jest winą samych Amerykanów - za mało oszczędzają i za mało produkują tych dóbr, które sprzedają Chińczycy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t78768.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/wall;street;juan;zdominowal;sesje,232,0,635368.html) Wall Street: Juan zdominował sesję Zapowiedź umocnienia juana spowodowała wzrosty, lecz potem przyczyniła się do spadków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t75440.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/chiny;koncza;ze;sztywnym;kursem;juana,23,0,634647.html) Chiny kończą ze sztywnym kursem juana Od 23 miesięcy kurs chińskiej waluty powiązany jest z kursem dolara.
bEsnfhiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)