Notowania

katastrofa w smoleńsku
11.05.2010 19:28

Amerykanie sporządzili wstepną analizę nawigacji TU-154

Edmund Klich czeka jednak na pełna ekspertyzę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hiuppo/CC/Wikipedia)

Do komisji badającej w Moskwie przyczyny katastrofy prezydenckiego TU-154 pod Smoleńskiem wpłynęła przygotowana w USA wstępna analiza od producenta urządzeń nawigacyjnych z samolotu - poinformował polski obserwator w komisji Edmund Klich.

Klich dodał, że otrzymał analizę w poniedziałek, odmówił jednak podania szczegółów na jej temat. _ - Trudno na razie powiedzieć, kiedy wpłynie pełne opracowanie _ - dodał.

Na początku maja Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) informował, że jego przedstawiciel i polski ekspert udali się do Stanów Zjednoczonych, by wspólnie ze specjalistami amerykańskimi zbadać system ostrzegania przed zderzeniem z ziemią TAWS i system nawigacji satelitarnej GNSS z samolotu Tu-154M w zakładach, które je wyprodukowały.

Polskiemu ekspertowi i przedstawicielowi MAK towarzyszył w USA specjalista z amerykańskiego Krajowego Zarządu Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), agencji federalnej badającej m.in. przyczyny katastrof lotniczych. Jak informował rzecznik NTSB Ted Lopatkiewicz, celem wizyty u producenta urządzeń jest odzyskanie z nich wszelkich danych, które mogły przetrwać katastrofę i ewentualnie mogą rzucić światło na jej przyczyny.

We wtorek radio RMF podało, iż według wstępnej analizy system TAWS zamontowany w samolocie był sprawny. MAK komunikował już wcześniej, że w czasie lotu Tu-154M 10 kwietnia system TAWS był włączony.

W piątek prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, iż termin przekazania Polsce zapisów z wszystkich czarnych skrzynek uzależniony jest od sposobu i tempa prac MAK, który obecnie analizuje zapisy rejestratorów. Dodał, że także jeden z rejestratorów badany w Polsce został już przekazana wraz z analizą do Rosji. Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów tego badania, bo - jak zaznaczył - było one prowadzone w ramach rosyjskiego śledztwa.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ PiS stawia 20 pytań o katastrofę w Smoleńsku ]( http://news.money.pl/artykul/pis;stawia;20;pytan;o;katastrofe;w;smolensku,185,0,618681.html )
* [ Hołd przed Pałacem Prezydenckim, nie było PO i Lewicy ]( http://news.money.pl/artykul/hold;przed;palacem;prezydenckim;nie;bylo;po;i;lewicy,218,0,618458.html )
* [ Rodziny ofiar: Nie wykorzystujcie naszej żałoby ]( http://news.money.pl/artykul/rodziny;ofiar;nie;wykorzystujcie;naszej;zaloby,130,0,619138.html )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, katastrofa, smoleńsk, samolot, nawigacja, tu-154, usa, analiza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz