Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykanka zarażona wirusem Ebola przyleciała do USA

0
Podziel się:

Pracownica chrześcijańskiej misji zaraziła się śmiertelnym wirusem w Liberii.

Amerykanka zarażona wirusem Ebola przyleciała do USA
(PAP/EPA)

Pielęgniarka Nancy Writebol przyleciała ze stolicy Liberii, Monrowii, do Stanów Zjednoczonych. To już drugi amerykański pacjent przetransportowany do kraju na leczenie.

Pracownica chrześcijańskiej misji zaraziła się śmiertelnym wirusem w Liberii. W kraju tym panuje obecnie epidemia gorączki krwotocznej, która dotknęła też Gwineę i Sierra Leone.

Prywatny samolot sanitarny wylądował w bazie lotniczej Dobbins w Marietcie koło Atlanty, skąd 59-letnia pielęgniarka zostanie przewieziona karetką pogotowia do szpitala uniwersyteckiego Emory w Atlancie. To w tej klinice leczony jest również pierwszy amerykański pacjent zarażony wirusem Ebola, 33-letni lekarz Kent Brantly. Mężczyzna, który także pomagał w opanowaniu epidemii w Liberii, został przetransportowany do kraju w sobotę i od tego czasu jego stan się poprawił.

Szpital uniwersytecki Emory jest jedną z czterech amerykańskich klinik mających specjalne oddziały, gdzie pacjentów zarażonych niebezpiecznymi wirusami można objąć kwarantanną oraz zapewnić im specjalistyczną opiekę. W 2005 r. leczone tam były osoby z wirusem wywołującym SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej)
. Stan pielęgniarki z Karoliny Północnej jest ciężki, ale stabilny. Kobieta odzyskuje apetyt - poinformował w oświadczeniu szef organizacji charytatywnej SIM USA, dla której pracuje Writebol, Bruce Johnson. W Monrowii Writebol odkażała ubrania ochronne noszone przez pracowników służby zdrowia na oddziale dla pacjentów objętych kwarantanną.

Writebol i Brantly są uważani za pierwszych w historii pacjentów z Ebolą leczonych w USA. Od zdiagnozowania u nich choroby w Liberii są oni poddawani eksperymentalnej terapii z użyciem leku, który nie był testowany pod względem bezpieczeństwa u ludzi. Lek ten testowano jedynie na małpach.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia wirus Ebola spowodował w krajach najbardziej dotkniętych epidemią - Liberii, Gwinei i Sierra Leone - a także w Nigerii śmierć 887 ludzi; 1603 osoby zostały zarażone. Epidemia wybuchła w lutym w Gwinei, ale szybko przeniosła się do Liberii i Sierra Leone.

Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała osoby, która zmarła. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)