Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykański sąd nakazuje publikację pełnego raportu o pedofilii

0
Podziel się

W 2007 roku archidiecezja w tym mieście zawarła ugodę z 550 ofiarami molestowania seksualnego księży.

Amerykański sąd nakazuje publikację pełnego raportu o pedofilii
(stevecadman/CC/Flickr)
bEgXOJUB

Sędzia z Los Angeles uznał, że publikacja nazwisk służy jawności życia publicznego. W 2007 roku archidiecezja w tym mieście zawarła ugodę z 550 ofiarami molestowania seksualnego księży. Pokrzywdzeni otrzymali 660 milionów dolarów odszkodowania.

Amerykański sąd ujawni tożsamość księży związanych z aferą pedofilską. Przy okazji miał zostać opublikowany wewnętrzny raport kościoła, w którym opisano przypadki pedofilii z ostatnich kilkudziesięciu lat.

Grupa ponad 20 księży, których opisano w raporcie, skierowała jednak do sądu wniosek o zamazanie ich nazwisk przed publikacją. Powoływali się na prawo do prywatności i w 2010 roku wygrali sprawę.

bEgXOJUD

Odwołanie od wyroku złożyła jednak agencja prasowa Associated Press oraz dziennik Los Angeles Times. Wczoraj sąd wyższej instancji zmienił wcześniejszy wyrok i nakazał publikację pełnego raportu wraz nazwiskami księży.

Sędzia Emilie Elias oświadczyła, że uznaje prawo do prywatności księży, szczególnie tych, którym nie postawiono zarzutów albo niczego nie udowodniono. Podkreśliła jednak, że w tym przypadku górę powinien wziąć interes opinii publicznej, która ma prawo poznać wszystkie szczegóły skandalu.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież wskazał, kto będzie walczył z pedofilią Przypadkami pedofilii wśród księży będzie zajmował się w Kongregacji Nauki Wiary amerykański ksiądz Robert Oliver, mianowany przez Benedykta XVI promotorem sprawiedliwości, co odpowiada funkcji prokuratora.
Ksiądz przywłaszczył sobie 1,3 miliona euro Policja zatrzymała w Zagrzebiu katolickiego księdza, który próbował uciec z Chorwacji w towarzystwie kobiety.
Kościół w Australii przeprasza za pedofilię _ Jeden z księży przyznał się do molestowania setek dzieci, inny, że robił to przez 50 lat _.
bEgXOJVe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)