Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Anna Politkowska. To już szósta rocznica jej śmierci

0
Podziel się:

Niezależna rosyjska dziennikarka, znana z krytycznego stosunku do administracji Putina zginęła w 2006 roku, w dzień urodzin prezydenta.

Anna Politkowska. To już szósta rocznica jej śmierci
(DasBlaueSofa/CC/Flickr)

Niezależna rosyjska dziennikarka, znana z krytycznego stosunku do administracji Putina oraz prowadzonej przez Rosję wojny w Czeczenii. Zginęła w 2006 roku, zastrzelona na klatce schodowej w jej domu w Moskwie.

Światowe uznanie zdobyła wstrząsającymi reportażami z wojny, w których pisała o tragicznym losie mieszkańców republiki. Śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarki wciąż trwa.

W lutym 2007 roku Władimir Putin, pytany o zabójstwo Politkowskiej i byłego funkcjonariusza tajnych służb Aleksandra Litwinienki, powiedział, że odpowiedzi na pytanie, kto jest za nie odpowiedzialny, może udzielić tylko sąd.

- _ Kto stoi za tymi zabójstwami - może wyjaśnić tylko śledztwo, a przede wszystkim sąd. Sąd wydaje ostateczne orzeczenie, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, dowody adwokatów i dowody oskarżycieli _- powiedział Putin.

Wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie Grzegorz Ślubowski krótko po zabójstwie dziennikarki mówił, że Anna Politkowska nie bała się krytykować władz rosyjskich za działania w Czeczenii.

Pierwszy proces o zabójstwo Anny Politkowskiej rozpoczął się w listopadzie 2008 roku przed Moskiewskim Okręgowym Sądem Wojskowym. O udział w zabójstwie dziennikarki oskarżone zostały trzy osoby: Siergiej Chadżikurbanow, Dżabrail Machmudow i Ibrahim Machmudow.

Pawłowi Riaguzowi zostały postawione zarzuty nadużycia władzy i wymuszenia 10 tysięcy dolarów. Prokuratura połączyła obie sprawy. Starszy brat Dżabraila i Ibrahima, Rustam Machmudow, uznany przez śledczych za faktycznego zabójcę, zdołał ukryć się za granicą. Uważano, że przebywa na terytorium Unii Europejskiej.

W lutym 2009 roku wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni. Siergiej Sokołow - zastępca redaktora naczelnego _ Nowoj Gaziety _, dla której pisała Anna Politkowska, powiedział wówczas, że śledztwo nieprzypadkowo miało taki przebieg.

-_ Śledczy zdecydowanie nie mieli możliwości właściwej pracy. Nie chodzi tu o czyjeś odgórne polecenie, lecz opór całego systemu. Gdy okazało się, że w całą tę historię wciągnięci są funkcjonariusze służb porządkowych, służb specjalnych, wielu tajnych agentów, to system wyciągnął gigantyczną tarczę _ - mówił.

W czerwcu 2009 roku Rosyjski Sąd Najwyższy anulował wyrok uniewinniający. Nakazano przeprowadzenie ponownego procesu.

Śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarki wciąż trwa. Jesienią ubiegłego roku rosyjska prokuratura ujawniła, że dysponuje nowymi materiałami w tej sprawie, a w lipcu tego roku Rosyjski Komitet Śledczy formalnie oskarżył o zorganizowanie zabójstwa dziennikarki byłego moskiewskiego policjanta Dmitrija Pawluczenkowowa.

W 2006 roku, kiedy doszło do morderstwa, Pawluczenkow, jako dowódca jednego z wydziałów w departamencie operacyjno-śledczym Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych Moskwy, wydał polecenie śledzenia Anny Politkowskiej.

Jego podwładni nie wiedzieli, że nie jest to element pracy policyjnej, a przygotowania do zabójstwa.
Zebrane informacje miały zostać przekazane oskarżonemu o faktyczne zabójstwo dziennikarki Rustamowi Machmudowi, który trafił do aresztu w maju ubiegłego roku.

Tymczasem na pistolecie, z którego padły śmiertelne strzały, znaleziono ślady kobiecego DNA, co wskazuje, że prawdziwym zabójcą mogła być policjantka, podwładna Pawluczenkowa.

Czytaj więcej w Money.pl
"W Rosji wynik jest znany, a zasad brak" Kasparow mówił we Wrocławiu, że prezydent Rosji Władimir Putin, tak jak każdy dyktator, stara się ograniczać opozycję.
Putin wspiera opozycję. Zaatakuje ten kraj? Rosyjski prezydent podobno wspiera gruzińskich opozycjonistów: byłą przewodnicząca parlamentu - Nino Burdżanadze i miliardera związanego z Rosją - Bidzinę Iwaniszwilego.
Stacja TV przyznaje: Ocenzurowaliśmy wywiad Słynna francuska piosenkarka skrytykowała w nim postępowanie grupy Pussy Riot, lecz jednocześnie zwróciła się o łagodne potraktowanie jej członkiń.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)