Notowania

serbia
01.06.2011 18:56

Aresztowali Mladicia i teraz chcą do Unii

Serbia ma nadzieję, że Unia Europejska zgodzi się pod koniec roku na rozpoczęcie przez Belgrad negocjacji akcesyjnych na początku 2012 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Serbia ma nadzieję, że Unia Europejska zgodzi się pod koniec roku na rozpoczęcie przez Belgrad negocjacji akcesyjnych na początku 2012 r. - oświadczył serbski prezydent Boris Tadić w wywiadzie dla agencji AFP.

_ - Mam nadzieję, że otrzymamy datę negocjacji akcesyjnych na początek 2012 r. _ - powiedział Tadić w wywiadzie udzielonym po przekazaniu byłego dowódcy Serbów bośniackich Ratko Mladicia międzynarodowemu trybunałowi do spraw byłej Jugosławii.

Serbia chce być _ traktowana tak samo _ jak Chorwacja, która w 2004 r. uzyskała status państwa kandydującego do UE oraz termin rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych na 2005 r., chociaż poszukiwany przez ONZ-towski trybunał były generał chorwacki Ante Gotovina nie został jeszcze wówczas aresztowany.

_ - Uważam, że Serbia, zatrzymując Ratko Mladicia i realizując wszystkie inne reformy w systemie wymiaru sprawiedliwości, w walce z korupcją spełniła wszystkie swe zobowiązania wobec Unii Europejskiej _ - zaznaczył Tadić.

Negocjacje akcesyjne Chorwacji rozpoczęły się formalnie w październiku 2005 r., a Gotovina został aresztowany dopiero w grudniu tego samego roku. W kwietniu 2010 r. trybunał haski skazał go na 24 lata za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane na Serbach w 1995 roku.

Szefowie państw UE mają się wypowiedzieć w grudniu co do otrzymania przez Serbię statusu państwa kandydującego i rozpoczęcia z nią negocjacji akcesyjnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/barroso;aresztowanie;mladicia;krokiem;do;ue,133,0,839301.html) Barroso: Aresztowanie Mladicia krokiem do UE Przewodniczący Komisji Europejskiej chwali serbskie władze za aresztowanie zbrodniarza wojennego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t96059.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegry;chca;pomoc;serbii;wejsc;do;unii,199,0,723655.html) Węgry chcą pomóc Serbii wejść do Unii Węgierski premier Viktor Orban złożył taką deklarację w czasie wizyty w Belgradzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t40478.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/armenia;chce;wejsc;do;unii,125,0,648061.html) Armenia chce wejść do Unii Ewentualne przyjęcie Armenii do UE może nastąpić najwcześniej za kilka lat.
Tagi: serbia, unia, akcesja, mladic, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz