Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Aresztowali Mladicia i teraz chcą do Unii

0
Podziel się

Serbia ma nadzieję, że Unia Europejska zgodzi się pod koniec roku na rozpoczęcie przez Belgrad negocjacji akcesyjnych na początku 2012 r.

Aresztowali Mladicia i teraz chcą do Unii
(ec.europa.eu)
bDgMszKd

Serbia ma nadzieję, że Unia Europejska zgodzi się pod koniec roku na rozpoczęcie przez Belgrad negocjacji akcesyjnych na początku 2012 r. - oświadczył serbski prezydent Boris Tadić w wywiadzie dla agencji AFP.

_ - Mam nadzieję, że otrzymamy datę negocjacji akcesyjnych na początek 2012 r. _ - powiedział Tadić w wywiadzie udzielonym po przekazaniu byłego dowódcy Serbów bośniackich Ratko Mladicia międzynarodowemu trybunałowi do spraw byłej Jugosławii.

Serbia chce być _ traktowana tak samo _ jak Chorwacja, która w 2004 r. uzyskała status państwa kandydującego do UE oraz termin rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych na 2005 r., chociaż poszukiwany przez ONZ-towski trybunał były generał chorwacki Ante Gotovina nie został jeszcze wówczas aresztowany.

_ - Uważam, że Serbia, zatrzymując Ratko Mladicia i realizując wszystkie inne reformy w systemie wymiaru sprawiedliwości, w walce z korupcją spełniła wszystkie swe zobowiązania wobec Unii Europejskiej _ - zaznaczył Tadić.

bDgMszKf

Negocjacje akcesyjne Chorwacji rozpoczęły się formalnie w październiku 2005 r., a Gotovina został aresztowany dopiero w grudniu tego samego roku. W kwietniu 2010 r. trybunał haski skazał go na 24 lata za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane na Serbach w 1995 roku.

Szefowie państw UE mają się wypowiedzieć w grudniu co do otrzymania przez Serbię statusu państwa kandydującego i rozpoczęcia z nią negocjacji akcesyjnych.

bDgMszKG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)