Notowania

stosunki usa-iran
25.02.2012 14:05

Atak na Iran coraz bliżej. USA podjęły zdecydowane kroki

Kiedy wróg daje coraz więcej sygnałów o jego sile, to wtedy trzeba się zastanowić, co można zrobić, żeby go zmatować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jordon R. Beesley/navy.mil)

Pentagon zwiększa ilość wojsk w Zatoce Perskiej, żeby uniemożliwić Iranowi zamknięcie cieśniny Ormuz.

Jak donosi dziennik _ Wall Street Jurnal _, armia poinformowała Kongres, że na tym obszarze zamierza zwiększyć ilość okrętów wykrywających miny oraz jednostek rozpoznawczych. Amerykanie chcą także jak najszybciej zmodyfikować systemy zbrojeniowe na swoich statkach, tak aby móc ich użyć przeciwko irańskim łodziom szybkiego atakowania.

Przyjęcie takiego stanowiska zostało zainicjowane przez Centralne Dowództwo, które koordynuje wszystkie zadania armii amerykańskiej wykonywane w Zatoce Perskiej. To pokazuje, że stratedzy powzięli konkretne kroki aby przygotować się do ewentualnego konfliktu zbrojnego z Iranem, nawet jeśli Biały Dom stara się ograniczyć do minimum rozmowy o wojnie - twierdzi dziennik.

Anonimowy oficer amerykańskiej armii, cytowany przez _ Wall Street Jurnal _, powiedział, że przy tak napiętej sytuacji jaka obecnie występuje w tym regionie, trzeba spodziewać się wszystkiego: - _ Kiedy wróg daje coraz więcej sygnałów dotyczących jego możliwości, to wtedy my musimy się zastanowić, co możemy zrobić, żeby go zmatować _ – podkreśla wojskowy. – _ Wróg powinien wiedzieć, że jesteśmy gotowi, żeby w każdej chwili podjąć konieczne kroki _ – dodaje.

Wczoraj w poufnym raporcie przygotowanym dla ONZ-owkiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podano, że irański potencjał produkcji wysoko wzbogaconego uranu zwiększył się trzykrotnie. Osiągnięta przez Iran zdolność wzbogacania uranu do 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U235 wywołała niepokój państw zachodnich, gdyż oznacza możliwość produkowania uranu nadającego się na bojowe ładunki jądrowe.

Według raportu MAEA Iran dwukrotnie zwiększył liczbę sprawnych wirówek do gazowej separacji izotopów uranu w swym podziemnym ośrodku nuklearnym Fordo i wyprodukował ponad 100 kilogramów uranu o podwyższonym stopniu wzbogacenia. Jest to mniej niż połowa takiej jego ilości, jaka wystarcza do zbudowania bojowego ładunku atomowego.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy twierdzą, że Iran zmierza do uzyskania zdolności produkowania broni jądrowej. Teheran utrzymuje natomiast, że chce wytwarzać wyłącznie paliwo do elektrowni atomowych oraz radioizotopy do użytku medycznego.

Kontrowersje wokół irańskiego programu nuklearnego zaowocowały serią sankcji, które w ciągu ostatnich kilku lat nałożyła na Teheran Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Więcej o Iranie czytaj w Money.pl
Izrael zaatakuje Iran? Amerykanie przekonują USA prowadzą rozmowy z Izraelem w sprawie prewencyjnego ataku na Iran.
"Zemsta Boga". W Iranie szukują się na... Według ekspertów do ataku sił izraelskich mogłoby dojść na południu Iranu.
Wojna wisi na włosku. "Poważne ostrzeżenie" _ Kiedy mówimy, że wszystkie opcje są brane pod uwagę, mówimy to naprawdę z całą powagą _ - oświadczył prezydent Izraela Szimon Peres
Tagi: stosunki usa-iran, ropa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz