Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atak na Kabul. Napastnicy wtargnęli do parlamentu

0
Podziel się:

Płoną placówki dyplomatyczne USA, Rosji i Niemiec. Nasza ambasada jest bezpieczna.

Atak na Kabul. Napastnicy wtargnęli do parlamentu
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

W centrum Kabulu doszło do kilkunastu potężnych eksplozji, słychać też odgłosy strzelaniny. Według AFP, grupa napastników wtargnęła do gmachu parlamentu, który został ostrzelany rakietami.

Talibowie przyznali się do tych ataków. Głównymi celami były ambasady Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz kwatera główna sił NATO w Afganistanie.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki poinformował , że ambasada RP nie była obiektem ataku, a jej pracownicy są w miejscach bezpiecznych.

_ - Bierzemy odpowiedzialność za te ataki _ - powiedział rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Dodał, że poza stolicą talibscy rebelianci przeprowadzili ataki jeszcze w dwóch prowincjach.

Rzecznik Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie na Twitterze poinformował, że talibowie zaatakowali około siedmiu celów w Kabulu.

W Kabulu napastnicy ostrzelali z granatnika przeciwpancernego budynek wykorzystywany przez brytyjskich dyplomatów. Z wnętrza po ostrzale unosił się dym.

Dwa pociski rakietowe trafiły w wieżę strażniczą na terenie brytyjskiej ambasady, a trzy kolejne uderzyły w odwiedzany przez obcokrajowców supermarket w pobliżu ambasady Niemiec. Ostrzelana została także placówka dyplomatyczna Rosji.

Celem ataków padły nie tylko ambasady; przedstawiciele władz podali, że napastnicy ostrzelali afgański parlament, a wielu z nich wdarło się do budynku.

Jak informują afgańskie media, bojownicy wkroczyli również do hotelu Kabul Star niedaleko pałacu prezydenckiego i irańskiej ambasady; z wnętrza wydobywa się czarny dym. W pobliżu znajdują się także amerykańska baza wojskowa i przedstawicielstwo ONZ.

Do akcji wkroczyli amerykańscy żołnierze wspierani przez afgańskich policjantów w kamizelkach kuloodpornych.

Dotychczas nie ma doniesień o ofiarach.

Niedzielne skoordynowane ataki w Kabulu budzą obawy o powodzenie stopniowego wycofywania wojsk zachodniej koalicji i przekazywanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo siłom afgańskim - zauważa Reuters. Proces ten ma się zakończyć w 2014 roku.

Czytaj więcej o zamieszkach w Afganistanie w Money.pl
Zamach w siedzibie MSW. Dwie osoby nie żyją Dwóch członków ISAF w Afganistanie zostało zastrzelonych w budynku ministerstwa spraw wewnętrznych
Wybuchł rower-pułapka. 54 osoby nie żyją Ataki potępił na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przebywający w Berlinie prezydent Afganistanu.
Rakietami w dyplomatów w centrum Kabulu Talibowie zaatakowali dzielnicę ambasad, kierując ogień rakietowy i maszynowy m.in. na ambasadę USA i siedzibę NATO.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)