Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Będą rozmawowy sześciu państw

0
Podziel się:

Ostatnie spotkanie strony irańskiej z grupą 5+1 odbyło się w styczniu 2011 r. i zakończyło się kompletnym fiaskiem.

Atom w Iranie. Będą rozmawowy sześciu państw
(yeowatzup/CC/Flickr)

W Stambule odbędzie się zaplanowana na nadchodzący tydzień nowa runda negocjacji sześciu mocarstw z Iranem na temat irańskiego programu nuklearnego. Takie informacje podała * *Irańska telewizja państwowa, anglojęzyczna Press TV.

Telewizja powołała się przy tym na anonimowe źródła. Z kolei irańska agencja informacyjna Fars podała, że strony ustaliły również, iż jeśli zostanie poczyniony postęp podczas negocjacji w Stambule, to kolejna runda rozmów odbędzie się w stolicy Iraku, Bagdadzie.

Teheran zaproponował ostatnio, by negocjacje odbyły się w przyszłym tygodniu nie w Stambule, lecz w Bagdadzie lub w Damaszku.

W reakcji na tę propozycję premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zarzucił w zeszłym tygodniu Iranowi, że zachowuje się nieuczciwie, przez co konsekwentnie traci prestiż międzynarodowy. Według niego, Teheran dobrze wie, iż druga strona negocjacji (tzw. grupa 5+1 - stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) nie zgodzi się na negocjacje w Iraku czy w Syrii.

Rozmowy Iranu z sześcioma mocarstwami, przewidziane na połowę kwietnia, były planowane w Stambule, ale formalnie nie ustalono jeszcze ani miejsca, ani daty. Teheran proponował później Syrię, Irak, Liban, a nawet Chiny.

Iran jest podejrzewany, że pod pretekstem rozwoju energetyki atomowej usiłuje wyprodukować broń nuklearną, czemu Teheran stanowczo zaprzecza. Izrael i Stany Zjednoczone dały już do zrozumienia, że jeśli dyplomacja zawiedzie to może dojść do ataku na irańskie instalacje nuklearne.

Ostatnie spotkanie strony irańskiej z grupą 5+1 odbyło się w styczniu 2011 r. i zakończyło się kompletnym fiaskiem. Strony nie były w stanie uzgodnić nawet tematyki rozmów. Po dwóch dniach rozmowy zostały zawieszone.

USA i UE zastosowały później sankcje gospodarcze wobec Iranu, przewidujące m.in. wstrzymanie importu irańskiej ropy i blokadę irańskich banków oraz aktywów Teheranu za granicą.

Zdaniem części obserwatorów Iran wykorzystywał rozmowy do odwlekania sankcji i prób wywoływania podziałów w społeczności międzynarodowej, realizując w międzyczasie swój program nuklearny.

Bliskie kiedyś stosunki irańsko-tureckie ochłodziły się w ciągu ostatniego roku w związku z konfliktem w Syrii. Teheran jest jednym z najbliższych sojuszników reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, podczas gdy Ankara domaga się położenia kresu rozlewowi krwi i ustąpienia szefa państwa, którego rodzina jest u władzy w Syrii od ponad 40 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Pracował nad atomem, zginął. Przez Izrael? Naukowiec pracował nad programem nuklearnym. Teheran oświadczył, że za _ zabójstwem _ stoi Izrael.
Tajny eksperyment? Teheran zaprzecza Iran zdementował doniesienia o tym, jakoby próbował usunąć ślady tajnego eksperymentu nuklearnego.
Przełom w sprawie atomu. Wojny nie będzie? Iran zezwoli na wizytę inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w bazie wojskowej Parchin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)