Notowania

birma
01.04.2012 13:30

Aung San Suu Kyi zdobyła mandat do parlamentu

Birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi prawdopodobnie zdobyła miejsce w parlamencie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/BARBARA WALTON)

Birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi zdobyła miejsce w parlamencie w niedzielnych wyborach uzupełniających - twierdzi jej ugrupowanie Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), powołując się na nieoficjalne wyniki głosowania.

Jeśli te informacje potwierdzą się, będzie to milowy krok w historii tego południowo-wschodniego azjatyckiego kraju, gdzie władzę przez prawie pół wieku sprawowała junta wojskowa i gdzie rząd liczy, że jeśli głosowanie zostanie uznane przez społeczność międzynarodową za sprawiedliwe, Zachód rozważy zniesienie sankcji gospodarczych.

Przez niektórych 66-letnia Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, uważana za ikonę birmańskiej demokracji, krytykowana jest za to, że ubiegając się o miejsce w parlamencie idzie na kompromis z władzami, które przez 15 lat przetrzymywały ją w areszcie domowym, i podpisuje pakt z diabłem.

Jak relacjonował polski obserwator wyborów Maciej Kuziemski z Instytutu Lecha Wałęsy, Suu Kyi mówiła na piątkowej konferencji prasowej w Rangunie, że nawet jeśli miałaby zostać wykorzystana przez rząd, to jest gotowa się poświęcić dla dobra narodu. - Noblistka podkreśla, że jakikolwiek sygnał zmian będzie dla niej ważniejszy niż osobiste koszty, które będzie musiała ponieść - relacjonował z Rangunu Kuziemski.

Czytaj więcej o wyborach w Birmie
Dobrowolnie podpisała pakt z diabłem w Birmie W Birmie odbywają się dziś wybory uzupełniające do parlamentu. Od przebiegu głosowania Zachód uzależnia zniesienie sankcji wobec kraju.
Besson opowie o "Gandhim w spódnicy" Premiera o filmu o Aung San Suu Kyi ma mieć miejsce podczas Festiwalu Filmowego w Toronto.
Tagi: birma, wybory, suu kyi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz