Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Australijczyk pierwszym skazanym z Guantanamo

0
Podziel się:

Trybunał wojskowy USA skazał Davida Hicksa na 7 lat więzienia za wspieranie terroryzmu.

Australijczyk pierwszym skazanym z Guantanamo
(00000001951817)

David Hicks, 31-letni Australijczyk, który przeszedł na islam, został skazany przez trybunał wojskowy USA na 7 lat więzienia za wspieranie terroryzmu, z czego - w ramach porozumienia - przyjdzie mu odsiedzieć tylko 9 miesięcy.

Hicks, który wspierał talibów w Afganistanie i doradzał Al- Kaidzie, odbędzie wyrok w więzieniu australijskim. Jest on pierwszym skazanym więźniem Guantanamo i zarazem pierwszym od czasów 2. wojny światowej skazanym przez trybunał USA za przestępstwa wojenne.

Australijczyk otrzymał łagodny wyrok w zamian za przyznanie się do winy i szereg dalszych zobowiązań, których nie ujawniono, w tym najprawdopodobniej zobowiązania do rezygnacji z apelacji, zachowania tajemnicy na temat warunków w więzieniu Guantanamo i nieskładania skarg na traktowanie w tym więzieniu.

Z wyrokiem nie zgadza się jednak ojciec "taliba z Australii", który zapowiada, że złoży skargę na sposób, w jaki traktowano jego syna w trakcie ponad pięcioletniego pobytu w wojskowym więzieniu USA w bazie Guantanamo na Kubie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)