Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Austria wycofuje żołnierzy ze Wzgórz Golan

0
Podziel się:

Wiedeń podjął taką decyzję ze względu na narastające w tym regionie niepokoje wywołane konfliktem w Syrii.

Austria wycofuje żołnierzy ze Wzgórz Golan
(PAP/EPA)

Wiedeń podjął taką decyzję ze względu na narastające w tym regionie niepokoje wywołane konfliktem w Syrii.

Żołnierze z austriackiego kontyngentu przenieśli się we wtorek do bazy sił ONZ po izraelskiej stronie Wzgórz Golan._ - Od 60 do 80 żołnierzy wyląduje jutro w Wiedniu _ - powiedział rzecznik austriackiego ministerstwa obrony Andreas Strobl.

Austria ma w 1000-osobowej misji ONZ na Wzgórzach Golan ok. 380 żołnierzy; brali oni udział w misji UNDOF od jej utworzenia w 1974 roku. Wicekanclerz Austrii oraz minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger poinformował, że Wiedeń będzie negocjował z ONZ w sprawie uporządkowanego przekazania misji następnemu kontyngentowi, _ jeśli taki się znajdzie _, ale zastrzegł, że austriaccy żołnierze pozostaną na miejscu najwyżej przez cztery tygodnie.

ONZ zwrócił się z prośbą do pozostałych państw uczestniczących w misji o zwiększenie kontyngentów i szuka innych krajów chętnych wysłać swoich żołnierzy na ten sporny obszar. Rzecznik ONZ Martin Nesirky powiedział, że około 170 żołnierzy z Fidżi jeszcze w czerwcu zastąpi kontyngent chorwacki, który już wycofał się z UNDOF.

Kanclerz Austrii Werner Faymann, broniąc prawa jego kraju do wycofania się ze Wzgórz Golan, powiedział: _ Nigdy nie podjęlibyśmy się wojskowej misji, która polegałaby na mediacji między bojownikami (syryjskiej) opozycji i siłami rządowymi lub na (zbrojnej) interwencji _.

_ - Wzięliśmy na siebie inny mandat - taki, który był odpowiedni dla państwa neutralnego _ - dodał Faymann. Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w ubiegłym tygodniu, że rosyjskie oddziały mogłyby zastąpić na Wzgórzach Golan wycofujący się kontyngent austriacki. ONZ odrzuciło tę ofertę, przypominając, że porozumienie między Syrią a Izraelem z roku 1974 nie zezwala stałym członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ (a takim jest Rosja) na udział w misji UNDOF.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, patrolowanej przez siły pokojowe ONZ. Strefa w założeniu ma być wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w ostatnich miesiącach dochodzi tam do walk między syryjskimi siłami rządowymi a rebeliantami.

Czytaj więcej w Money.pl
Syria ostrzelała Izrael? To może być odwet Strzały było słychać wokół okupowanego przez Izrael Wzgórza Golan. Mają pochodzić z broni lekkiej.
Ban Ki Mun żąda uwolnienia żołnierzy Do zatrzymania czterech filipińskich żołnierzy z misji ONZ przyznali się na Facebooku walczący w Syrii rebelianci z Brygady Męczenników Jarmuk.
ONZ boi się o swoich żołnierzy w Syrii Chodzi o powtarzające się naruszenia linii rozejmowej między Syrią i okupowanymi przez Izrael Wzgórzami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)