Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będą nowe sankcje wobec Białorusi

0
Podziel się:

Wobec jednej lub trzech firm białoruskich powiązanych z osobami odpowiedzialnymi za represje na Białorusi mają być zastosowane sankcje UE.

Będą nowe sankcje wobec Białorusi
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Wobec jednej lub trzech firm białoruskich powiązanych z osobami odpowiedzialnymi za represje na Białorusi mają być zastosowane sankcje UE - zamrożenie aktywów. Decyzję podejmą w poniedziałek szefowie dyplomacji UE w Luksemburgu.

Ponadto UE kolejny raz przedłuży liczącą już prawie 200 nazwisk listę osób objętych zakazem wjazdu do Unii o kolejną osobę, powiązaną z jedną z firm, której aktywa mają być zamrożone przez UE.

_ - Rada (ministrów spraw zagranicznych) przyjmie bardzo znaczące decyzje - powiedziały wysokie źródła dyplomatyczne. - Sankcje wobec firm są wciąż omawiane na spotkaniach przygotowawczych; debata dotyczy tego, czy będzie to jedna czy więcej firm _. Chodzi o jedną do trzech firm, powiązanych bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za represje w Białorusi.

Najpewniej też UE zawiesi działalność Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju na Białorusi lub uzależni inwestycje tych banków od poprawy sytuacji. W projekcie przygotowanej na poniedziałkowe posiedzenie deklaracji na razie nie ma natomiast nic w sprawie stanowiska UE w sprawie białoruskiego wniosku o uzyskanie pożyczki w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

W projekcie deklaracji, którą przyjmą ministrowie, UE kolejny raz wyrazi głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w dziedzinie praw człowieka i praworządności na Białorusi, potępiają zatrzymania, wyroki i kary na tle politycznym wobec przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, mediów i opozycji.

W reakcji na powyborcze represje wobec opozycji UE wznowiła w styczniu sankcje wizowe wobec 158 przedstawicieli białoruskiego reżimu, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki i jego dwóch synów, oraz zamroziła ich aktywa. Potem zdecydowała o rozszerzeniu listy o kolejne 31 osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sejm;potepi;bialoruski;rezim;lukaszenki,151,0,774807.html) Sejm potępi białoruski reżim Łukaszenki Po decyzji MSZ część jego przedstawicieli ma zakaz wjazdu do Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t87164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pe;za;ostrymi;sankcjami;wobec;minska,103,0,757095.html) PE za ostrymi sankcjami wobec Mińska Obok restrykcji gospodarczych zaproponowano zawieszenie w Partnerstwie Wschodnim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t90777.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/unia;zaostrzyla;sankcje;wobec;iranu,116,0,836980.html) Unia zaostrzyła sankcje wobec Iranu Ministrowie spraw zagranicznych 27 uzgodnili na posiedzeniu w Brukseli, że sankcjami UE zostanie objętych kolejnych 100 firm i osób w Iranie. Tymczasem państwo to uruchomiło produkcję nowych rakiet.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)