Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie ekstradycja nazistowskiego zbrodniarza?

0
Podziel się:

Ekstradycji 98-letniego Csataryego domaga się m.in. społeczność żydowska na Słowacji. W zeszłym roku władze węgierskie zatrzymały go i osadziły w areszcie domowym w Budapeszcie.

Będzie ekstradycja nazistowskiego zbrodniarza?
(misha.penkov/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Słowacki sąd zamienił karę śmierci, orzeczoną w 1948 roku zaocznie wobec oskarżonego o zbrodnie nazistowskie Węgra Laszlo Csataryego, na karę dożywocia - poinformowała dziś prokuratura w Koszycach. Rozważane jest wystąpienie do Węgier o ekstradycję.

98-letni obecnie Csatary został skazany za udział w deportacjach Żydów z Koszyc (zajętych wtedy przez Węgry) do Auschwitz, a także o sadystyczne znęcanie się nad Żydami.

W zeszłym roku władze węgierskie zatrzymały go, osadziły w areszcie domowym w Budapeszcie i prowadzą przeciw niemu śledztwo. Csatary nie przyznaje się do winy.

Karę śmierci zniesiono w Czechosłowacji w 1990 roku, trzy lata przed podziałem tego kraju na Czechy i Słowację. Zmiana kary, orzeczonej w 1948 roku wobec Csataryego, jest zgodna ze współczesnym prawem słowackim - powiedział rzecznik prokuratury w Koszycach Milan Filiczko.

Podkreślił, że kiedy uprawomocni się obecny wyrok, słowacki sąd zdecyduje, czy wydać nakaz aresztowania. Dodał, że możliwe jest wystąpienie przez Słowację do władz węgierskich o ekstradycję Csataryego. Ten może jednak odwołać się jeszcze od obecnego wyroku do słowackiego Sądu Najwyższego.

Ekstradycji Csataryego domaga się m.in. społeczność żydowska na Słowacji.

Centrum Szymona Wiesenthala informowało w zeszłym roku o przekazaniu władzom węgierskim dowodów na udział Csataryego w deportacji ok. 16 tys. Żydów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ruszył proces oskarżonych o atak na WTC Jednym z oskarżonych jest uważany za architekta zamachów z 11 września Chalid Szejk Mohammed.
Ponad miliard euro kary dla banku za oszustwa W lipcu podobnie postąpił brytyjski bank Barclays, który zgodził się zapłacić za manipulowanie Liborem 450 milionów dolarów grzywny.
13 kibiców skazanych. Za napaść na uczniów Wszystkie kary zasądzone zostały w zawieszeniu: w dwunastu przypadkach - na trzy lata, a w jednym - na cztery.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)