Notowania

sudan
15.01.2011 18:40

Będzie nowe państwo? Wyniki 14 lutego

Referendum w sprawie niepodległości południowego Sudanu zakończone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Referendum w sprawie niepodległości południowego Sudanu zakończone. Frekwencję szacuje się nawet na 90 proc. Pierwsze wyniki są jednak oczekiwane dopiero w lutym. Sondaże sugerują, że wyborcy zdecydowanie opowiedzieli się za niepodległością Południa.

_ - Referendum przebiegło spokojnie _ - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Dżubie przewodniczący komisji referendalnej południowego Sudanu prof. Mohammed Ibrahim Khali.

W wojnie domowej między arabską północą a afrykańskim południem Sudanu, która trwała 22 lata, zginęło ponad 1,5 mln ludzi.

Referendum, które rozpoczęło się 9 stycznia, jest wynikiem ustaleń pokojowych z 2005 roku, podpisanych przez rząd Sudanu i rządzący na południu kraju Ruch Wyzwolenia Sudańczyków SPLM.

Liczenie głosów zakończy się 31 stycznia. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 14 lutego w Chartumie. Jeśli większość spośród 3,9 mln głosujących wybrała kartę z rysunkiem jednej dłoni, co oznacza głos popierający niepodległość Południa, południowy Sudan będzie sto dziewięćdziesiątym siódmym państwem na mapie świata.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t128575.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chrzescijanie;decyduja;o;separacji;w;sudanie,162,0,750498.html) Chrześcijanie decydują o separacji w Sudanie W Sudanie trwa referendum decydujące o podziale kraju. Obama: _ To historyczne głosowanie _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t47521.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;afryce;pojawi;sie;nowe;panstwo,154,0,750234.html) W Afryce pojawi się nowe państwo? Chrześcijańskie południe Sudanu może oderwać się od muzułmańskiej północy.
Tagi: sudan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz