Notowania

belka
14.02.2012 19:40

Belka pożyczy pieniądze MFW

Decyzja szefa NBP wzbudza spore kontrowersje. Na tyle lat przekażemy pieniądze funduszowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

*Pieniądze pożyczone Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu będą bezpieczne i nie zmniejszą rezerw NBP - przekonuje prezes banku centralnego Marek Belka. *

Marek Belka odpowiadał na pytania posłów z sejmowej komisji finansów publicznych związane z zadeklarowaną przez rząd pożyczką dla MFW. Wiele pytań dotyczyło bezpieczeństw pieniędzy, które zostaną pożyczone MFW. Marek Belka przekonywał polityków, że jest to instytucja najbardziej wiarygodna:

_ - To jest taka spółdzielnia finansowa wszystkich krajów świata. I w związku z tym tak długo jak nasz system finansowy działa na świecie, tak długo funkcjonuje MFW. Z tego punktu widzenia, fundusz to najbardziej wiarygodny kredytobiorca - _ mówi Belka.

POSŁUCHAJ MARKA BELKI:

(źródło: IAR)

Prezes banku centralnego zapewniał też, że pożyczka nie zmniejszy, ani nie zablokuje rezerw NBP, ponieważ w razie potrzeby pieniądze można szybko odzyskać. Rozmawiając z dziennikarzami po posiedzeniu komisji Marek Belka dodał, że może minąć jeszcze trochę czasu, zanim umowa o pożyczce zostanie podpisana.

Prezes NBP podkreślił, że pieniądze zostaną pożyczone bezpośrednio MFW, a nie zadłużonym krajom eurogrupy, co oznacza, że dług zostanie zwrócony bez względu na sytuację tych państw. Pożyczka MFW zostanie udzielona na 5 do 10 lat.

Belka przedstawił posłom komisji finansów publicznych informacje na temat pożyczki, jaką Polska ma udzielić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Chodzi o 6,27 mld euro, do czego polski rząd zobowiązał się wstępnie podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej. Pożyczka jest częścią międzynarodowego wsparcia MFW, co ma zwiększyć możliwości funduszu w walce z kryzysem finansowym.

Czytaj o kryzysie zadłużeniowym w strefie euro w Money.pl
Minister ujawnił, ile wydamy na ratowanie euro Celem rządu i NBP ma być redukcja ryzyk dla gospodarki polskiej z jej otoczenia zewnętrznego.
Miliardy na ratowanie strefy euro. Jest zgoda NBP Zarząd banku centralnego _ przychylił się do prośby _ ministra finansów Jacka Rostowskiego. Zobacz ile trzeba wyłożyć na ratowanie Eurolandu.
W rządzie nie ma zgody na pożyczkę dla MFW? "Tak działa mafia" - _ Nie my narozrabialiśmy, więc nie my powinniśmy sprzątać w pierwszej kolejności _ - twierdzi wicepremier Waldemar Pawlak.
Tagi: belka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz