Notowania

włochy
08.05.2012 06:00

Berlusconi poniósł porażkę w wyborach. Triumf lewicy

Częściowe wybory samorządowe we Włoszech zakończyły się dobrymi wynikami kandydatów lewicy i oddolnego ruchu apolitycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Częściowe wybory samorządowe we Włoszech zakończyły się dobrymi wynikami kandydatów lewicy i oddolnego ruchu apolitycznego. Porażkę poniosły rządzące do niedawna ugrupowania Lud Wolności byłego premiera Silvio Berlusconiego i Ligi Północnej.

W wyborach przeprowadzonych w mniej niż połowie regionów kraju, od Piemontu po Sycylię, zaobserwowano zarówno niższą niż w poprzednich frekwencję - niespełna 70 procent, jak i porażkę wielu kandydatów z największych ugrupowań parlamentarnych prawicy i centroprawicy.

Do tej klęski polityki partyjnej, zwłaszcza na prawicy, doszło niecałe pół roku po upadku rządu Berlusconiego i powołaniu gabinetu ekspertów Mario Montiego, w którym nie ma polityków.

Same wybory zaś uznano za pierwszy polityczny test dla tradycyjnych partii po listopadowych zmianach, w perspektywie przyszłorocznego głosowania do parlamentu.

Źle wypadli kandydaci na burmistrzów i radnych, wystawieni przez Lud Wolności. _ - przegrWybraliśmy złych kandydatów, nie obawiam się tego przyznać _ - oświadczył były minister obrony w rządzie Berlusconiego, Ignazio La Russa, jeden z liderów Ludu Wolności. Następnie dodał w geście samokrytyki: _ Panuje mania, by wystawiać w wyborach ludzi o dobrym wyglądzie zamiast skupiać się na tym, jakie mają doświadczenie _.

_ - Tymczasem ludzie chcą wiarygodnych kandydatów _ - oświadczył La Russa, podając przykład Palermo, gdzie burmistrzem został polityk małego opozycyjnego ugrupowania Włochy Wartości Leoluca Orlando, weteran kampanii zachęcających do walki z mafią.

Sekretarz generalny partii Berlusconiego Angelino Alfano stwierdził zaś krótko: _ Odnotowujemy naszą porażkę _.

Jedynym politykiem pogrążonej w skandal finansowy Ligi Północnej, który odniósł zwycięstwo, jest wybrany ponownie na burmistrza Werony Flavio Tosi. Jeden z liderów partii, Roberto Maroni, powiedział odnosząc się do jej porażki: _ Zapłaciliśmy wysoką cenę, ale Liga przetrwa _.

Największą sensacją tych wyborów są dobre wyniki Ruchu Pięciu Gwiazd (Movimento 5 Stelle) założonego przez znanego komika, autora popularnego bloga i działacza społecznego Beppe Grillo, którego głównym hasłem jest _ antypolityka _. Ruch Grillo, nawołujący do wyjścia Włoch ze strefy euro, otrzymał 19 procent głosów w Parmie i 15 procent w Genui. Ma też swego pierwszego we Włoszech burmistrza, w miasteczku Sarego koło Vicenzy na północy.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają sposób na krętactwa polityków Propozycja rozwiązania, które ukróciłoby proceder wykorzystywania publicznych pieniędzy na prywatne cele znajdzie się w dyskutowanym właśnie w parlamencie projekcie ustawy dotyczącej polityki podatkowej.
Znaczna poprawa we Włoszech. Dzięki komu? Poczytny włoski tygodnik podsumowuje pierwsze cztery miesiące od utworzenia rządu przez Mario Montiego.
Berlusconi przekonuje się do swojego następcy Były premier chciałby, aby Mario Monti rządził krajem dłużej niż tylko do wiosny 2013 roku.
Tagi: włochy, berlusconi, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz