Notowania

opozycja na białorusi
29.03.2011 19:25

Białoruś: Kolonia karna za demonstrację

Skazany to 20-letni opozycjonista, który brał udział w zamieszkach jakie wybuchły po wyborach w Mińsku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Photocapy/CC/Flickr)

Sąd w Mińsku skazał na karę 3,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze 20-letniego Mikitę Lichawida, działacza opozycyjnego Ruchu _ O Wolność _, za udział w demonstracji opozycji po wyborach prezydenckich na Białorusi 19 grudnia zeszłego roku.

Sędzia Natalla Pykina uznała, że opozycjonista brał udział w masowych zamieszkach w Mińsku w wieczór po wyborach. Lichawid nie przyznał się do tego. Potwierdził, że podczas demonstracji, gdy grupa ludzi wybiła szyby w drzwiach do budynku rządu, kopał i uderzał w drewniane osłony znajdujące się za drzwiami. Przekonywał, że uległ wpływowi tłumu.

Prokurator żądał kary czterech lat. Adwokat oskarżonego kwestionowała, by 19 grudnia w Mińsku doszło do masowych zamieszek. Argumentowała, że zgodnie z brzmieniem odpowiedniego artykułu takie zajścia wyróżnia: opór wobec milicji z użyciem broni, niszczenie, podpalenia, przemoc wobec ludności i niszczenie mienia, przy czym powinno występować wszystkich pięć elementów. Jej zdaniem, działania Lichawida były sprzeczne z prawem, ale nie można ich kwalifikować jako masowe zamieszki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t127132.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;moze;zamknac;rywali;na;wiele;lat,117,0,741749.html) Łukaszenka może zamknąć rywali na wiele lat
Na procesie zeznawali jako poszkodowani funkcjonariusze oddziałów specjalnych milicji (specnazu), którzy byli na demonstracji. Żaden z nich nie przedstawił pretensji wobec Lichawida. Dowodami w sprawie były także m.in. materiały wideo, na których widać Lichawida w tłumie demonstrantów.

Wśród świadków obrony zeznawał obrońca praw człowieka Aleh Hułak. Mówił, że pytał podczas demonstracji milicjantów w cywilu, czemu nie próbują powstrzymać osób niszczących drzwi do gmachu rządu. Ci nie reagowali; bicie szkła ustało po 30 minutach, gdy na placu pojawił się specnaz. Inni świadkowie obrony - wśród nich szef Ruchu _ O Wolność _ Alaksandr Milinkiewicz, znajomi i współpracownicy Lichawida - charakteryzowali go jako człowieka życzliwego i aktywnego.

Dzisiejszy wyrok był jednym z surowszych wydanych wobec uczestników powyborczej demonstracji. Wcześniej dwóch jej uczestników skazano na cztery lata kolonii karnej o zaostrzonym reżimie, jednego, tak jak Lichawida, na 3,5 roku, pozostałe cztery osoby - na niższe kary. Matka Mikity Lichawida przypomniała po ogłoszeniu wyroku, że dla dwóch obywateli Rosji oskarżonych o udział w zamieszkach proces zakończył się karami grzywny.

_ - Jego (Mikity) wina polega tylko na tym, że nie ma rosyjskiego paszportu, że urodził się na Białorusi i ma obywatelstwo Białorusi. Rosjan uratowała Rosja, a kto uratuje nasze dzieci? _ - mówiła dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku.

_ - Zwracam się do Unii Europejskiej w imieniu wszystkich matek, żon, krewnych i bliskich - zaczynajcie wprowadzać sankcje ekonomiczne. Za co temu 20-letniemu chłopcu dali 3,5 roku? Nie było masowych zamieszek. (...) Władza stara się zastraszyć wszystkich _ - powiedziała Alona Lichawid.

W sprawie karnej o masowe zamieszki zarzuty postawiono łącznie niemal 40 osobom, w tym byłym kandydatom opozycji w wyborach. 19 grudnia demonstranci kwestionowali oficjalne wyniki głosowania, według których niemal 80 procent głosów zdobył ubiegający się o czwartą kadencję prezydencką Alaksander Łukaszenka. Doszło do ataku na drzwi budynku rządu, w których wybito szyby - według opozycji była to prowokacja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t126882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bicie;i;rewizje;po;wyborczej;farsie;na;bialorusi,42,0,740138.html) Bicie i rewizje po wyborczej farsie na Białorusi Oficjalnie Łukaszenka zdecydowanie wygrał. Opozycja w proteście przeciwko fałszerstwom wyszła na ulice.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t126890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unijni;dyplomaci;domagaja;sie;widzenia,167,0,748711.html) Unijni dyplomaci domagają się widzenia Poprosili MSZ w Mińsku o spotkanie z zatrzymanymi po demonstracji w wieczór wyborczy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/oredzie;lukaszeki;do;serc;bialorusinow,56,0,746296.html) Orędzie Łukaszeki "do serc" Białorusinów Prezydent Białorusi w noworocznym wystąpieniu mówi o siłach, które "chciały rozchwiać kraj".
Tagi: opozycja na białorusi, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz