Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Boni optymistą: PKB Polski urośnie o 4 proc.

0
Podziel się

To prognoza szefa doradców premiera na przyszły rok.

Boni optymistą: PKB Polski urośnie o 4 proc.
(kprm.gov.pl)
bEgNbdat

- _ Aby zmniejszyć deficyt należy przede wszystkim zwiększyć dochody budżetu, głównie poprzez rozszerzenie bazy podatkowej _ - uważa Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera.

Według jego szacunków wzrost gospodarczy w 2011 roku wyniesie 4 proc._ - Może ta prognoza jest optymistyczna, ale moim zdaniem gospodarka się rozpędzi. Inwestycje prywatne powoli się zaczynają, co jest najlepsza oznaką wychodzenia z zagrożeń kryzysowych. Wtedy można mówić o różnych źródłach finansowania rozwoju i wtedy możemy wrócić do dyskusji, co jest potrzebne do jego przyspieszenia _ - powiedział Boni w rozmowie z _ Dziennikiem Gazetą Prawną _.

_ - Byłbym ostrożny z postulatem mówiącym, że musimy zmniejszyć wydatki w relacji do PKB. Na pewno musimy dokonać relokacji tych wydatków na potrzeby rozwojowe. Oczywiście trzeba zmniejszać deficyt, ale to możemy zrobić zwiększając dochody. To jest możliwe, po pierwsze, gdy będziemy mieli większy wzrost gospodarczy, bo wtedy wpływy są większe, a po drugie, większą bazę podatkowa, czyli więcej pracujących - _mówi Boni.

bEgNbdav

_ - Z naszych wyliczeń wynika, że wzrost zatrudnienia o 1 pkt proc. to 3,5 mld więcej wpływów z podatków. Cel, jakim jest wzrost wskaźnika zatrudnienia do 70 proc. w 2020 jest całkiem realny. Tym bardziej, że w dłuższej perspektywie przy zmienionych parametrach demograficznych - będzie nas niestety w 2030 od 1,5 do 2 mln mniej - ciągle będzie to około 16 mln pracujących, czyli tyle, ile w połowie tego roku, ale biernych zawodowo będzie mniej _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t111759.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;chce;obnizyc;deficyt;ponizej;3;proc;pkb,1,0,682241.html) Rostowski chce obniżyć deficyt poniżej 3 proc. PKB Ma to nastąpić w 2012 roku lub najpóźniej w 2013.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t90931.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka;rozwijala;sie;wolniej;niz;oczekiwano,29,0,679965.html) Gospodarka rozwijała się wolniej niż oczekiwano Polski PKB wzrósł w 2009 r. o 1,7 procent. W kwietniu szacowano wzrost o 1,8 procent.
bEgNbdaW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)