Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bractwo Muzułmańskie rozwiązane!

0
Podziel się:

Rząd Egiptu podjął decyzję o rozwiązaniu bractwa jako organizacji pozarządowej - poinformował dzisiaj dziennik Al-Achbar, dodając, że oficjalne ogłoszenie tej decyzji nastąpi w przyszłym tygodniu.

Na zdj. Hazim el-Biblawi
Na zdj. Hazim el-Biblawi (ElGasser/CC/Wikimedia)
bEszIGPV

Rozwiązanie bractwa proponował w połowie sierpnia tymczasowy premier Egiptu Hazim el-Biblawi.

Gazeta cytuje rzeczniczkę ministerstwa solidarności społecznej, która powiedziała, iż decyzja została już podjęta, ale ogłoszona będzie na początku przyszłego tygodnia na konferencji prasowej.

W połowie sierpnia informowano, że tymczasowy premier Egiptu Hazim el-Biblawi zaproponował rozwiązanie Bractwa. Egipt ma rząd tymczasowy od lipca, gdy armia odsunęła od władzy wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

bEszIGPX

Bractwo Muzułmańskie działało w Egipcie nielegalnie od 1954 roku, ale w marcu bieżącego roku zarejestrowało się jako organizacja pozarządowa, w reakcji na pozew sądowy wniesiony przez przeciwników Bractwa, którzy kwestionowali legalność tego ruchu. Skrzydłem politycznym Bractwa jest Partia Wolności i Sprawiedliwości, która powstała w 2011 roku po obaleniu rządzącego Egiptem przez ponad 30 lat Hosniego Mubaraka.

Po utworzeniu ruchu w 1928 roku przez Hasana al-Bannę Bractwo Muzułmańskie szybko stało się wpływową islamską antykolonialną organizacją charytatywną. Pod koniec lat 40. miała liczyć ponad milion członków. Bractwa Muzułmańskie obecne są też w innych krajach regionu - silna filia egipskiej organizacji w latach 30. powstała w Syrii. Na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy Bractwo działało od 1946 roku. W 1987 roku miejscowa filia Bractwa przybrała nazwę Hamas.

Czytaj więcej w Money.pl
Demonstracje w Egipcie. Tłumy ludzi na ulicach To druga taka manifestacja w ciągu ostatnich czterech dni.
Są wyroki dla Bractwa w Egipcie Są to pierwsze wyroki skazujące członków Bractwa od aresztowania i obalenia 3 lipca przez armię prezydenta Mursiego.
Apel do Egipcjan, Syryjczyków i Irakijczyków Jeden z przywódców irackiego odgałęzienia Al-Kaidy, Abu Mohammed al-Adnani, wezwał Egipcjan, Syryjczyków i Irakijczyków do walki z armiami ich krajów i potępił Bractwo Muzułmańskie.
bEszIGQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)