Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Breivik przyznaje się przed sądem do zabicia 77 osób

0
Podziel się:

Anders Behring Breivik przyznał się przed sądem do masakry 22 lipca na norweskiej wyspie Utoya i w Oslo.

Breivik przyznaje się przed sądem do zabicia 77 osób
(PAP/EPA)
bEEoVSid

Norweski sąd przedłużył o kolejne 12 tygodni areszt tymczasowy Andersa Behringa Breivika, który podczas pierwszego publicznego przesłuchania przyznał się do zabicia 22 lipca 77 osób na wyspie Utoya i w Oslo, ale nie do popełnienia przestępstwa.

aktualizacja 14:49

Areszt przedłużono do 6 lutego. Przez osiem tygodni Breivika będzie obowiązywał zakaz odwiedzin i korespondencji, a przez cztery pierwsze tygodnie także zakaz dostępu do mediów - ogłosił sędzia Torkjel Nesheim.

bEEoVSif

Kompletne odosobnienie, w którym przebywał Breivik, zostało zniesione miesiąc temu, ale ponieważ 32-latek jest w areszcie jedynym podejrzanym, wobec którego stosowane są maksymalne środki bezpieczeństwa, nadal pozostaje w izolacji - pisze agencja EFE.

Anders Behring Breivik przyznał się przed sądem do zabicia 77 osób podczas masakry 22 lipca na norweskiej wyspie Utoya i w Oslo, ale nie przyznał się popełnienia przestępstwa. Zakwestionował też kompetencje sądu - podała agencja Reutersa.

Podczas przesłuchania Breivik oznajmił: - _ Jestem wojskowym przywódcą norweskiego ruchu oporu i Rycerzy Templariuszy Norwegii. Jeśli chodzi o kompetencje sądu, to kwestionuję je, ponieważ otrzymaliście swój mandat od organizacji wspierających ideologię nienawiści, gdyż wspierają one wielokulturowość . Przyznaję się do czynów, ale nie uznaję się za winnego przestępstwa _ - dodał oskarżony.

Breivik chciał zwrócić się do osób, które przeżyły zorganizowaną przez niego masakrę na wyspie Utoya i rodzin ofiar, ale sąd nie wyraził zgody. Dzisiejsze przesłuchanie, czwarte dla Breivika, było pierwszą sposobnością dla mediów i rodzin zamordowanych do wysłuchania publicznego wystąpienia zabójcy.

bEEoVSil

Na salę sądową wpuszczono około 120 osób, a kilkaset innych obserwowało przesłuchanie z sal podłączonych do systemów wideokonferencyjnych. Jeśli Breivik zostanie uznany przez psychiatrów za osobę odpowiedzialną za swe czyny, jego proces rozpocznie się w kwietniu 2012 roku.

22 lipca Breivik zastrzelił na wyspie Utoya 69 uczestników obozu młodzieżówki Partii Pracy. Wcześniej zdetonował ukryte w samochodzie materiały wybuchowe, zabijając w centrum Oslo osiem osób.

Czytaj więcej o sprawie Breivika
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t153274.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polski;slad;w;norweskiej;masakrze;trwaja;zatrzymania,8,0,934664.html) Policja zatrzymuje. To u nich kupował Breivik Kilkanaście osób zatrzymała polska policja w śledztwie dotyczącym handlu, posiadania i produkowania materiałów wybuchowych.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/77/160589_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/morderca-nie-moze-nosic-krokodyla,0,930555.html) Morderca nie może nosić krokodyla _ Diabeł ubiera się w Lacoste _, tak norweski dziennik Dagblaadet skomentował fakt, że Anders Breivik szczególnie ceni tę markę. Francuska firma obawia się, że szkodzi to jej reputacji i prosi norweską policję, aby ta zakazała terroryście pokazywania się w ubraniach z ich logiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t156704.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/breivika;mozna;bylo;zatrzymac;przed;masakra;nowe;zdjecia,150,0,910742.html) Breivika można było zatrzymać przed masakrą. Nowe zdjęcia Kamery zarejestrowały uzbrojonego mordercę w centrum Oslo przed zamachami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t153275.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/norwegowie;szukaja;winnych;masakry,131,0,902275.html) Norwegowie szukają winnych masakry Szefowa norweskiego kontrwywiadu PST, krytykowana za pospieszne uznanie, że plan Andersa Behringa Breivika był nie do wykrycia, przyznała, że służby mogły popełnić błędy.
bEEoVSiG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)