Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bronisław Komorowski zaprzysiężony na prezydenta

0
Podziel się:

- Chcę współpracować ze wszystkimi siłami politycznymi, pobudzić do aktywności wszystkich zniechęconych - powiedział w orędziu.

Bronisław Komorowski zaprzysiężony na prezydenta
(PAP/Jacek Turczyk)

*Bronisław Komorowski jest od dziś prezydentem Polski. Złożył w Sejmie przysięgę na konstytucję przed Zgromadzeniem Narodowym. W orędziu zadeklarował współpracę ze wszystkimi stronami sceny politycznej i zyskanie uznania nawet tych, którzy głosowali na Jarosława Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński zbojkotował uroczystość. *

_ - Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg _ - powtórzył tekst przysięgi Bronisław Komorowski.

POSŁUCHAJ PRZYSIĘGI BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

W uroczystości uczestniczyła małżonka prezydenta Anna Komorowska. Przed zaprzysiężeniem Zgromadzenie Narodowe uczciło minutą ciszy pamięć zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

_ - Zaprzysiężenie to święto demokracji, w którym powinien wziąć każdy Polak _- powiedział w orędziu prezydent. Bronisław Komorowski podziękował wszystkim tym, którzy na niego głosowali.

_ - Obejmuję urząd w bardzo trudnej sytuacji jaką przyniosła katastrofa Smoleńska. Pamięć o niej jest naszym obowiązkiem. To wyzwanie, któremu zamierzam sprostać _. Zadeklarował współpracę ze wszystkimi siłami politycznymi, stworzenie _ forum narodowego _. _ Zależy mi na szybkim i równomiernym rozwoju kraju, na Polsce solidarnej i sprawiedliwej - _ mówił Bronisław Komorowski.

_ - Transformacja ustrojowa została dokonana, czekają nas wyzwania rozwoju _- powiedział prezydent podkreślając, że _ do sprostania tym wyzwaniom niezbędna jest zgoda _.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:


_ - Dołączamy do grona europejskich liderów. Chcemy dynamizować stary kontynent. Będę służył rządowi wsparciem w tym wielkim zadaniu - _mówił przechodząc do polityki zagranicznej.

Zadeklarował, ze podczas pierwszej podróży zagranicznej odwiedzi Brukselę, Paryż i Berlin. _ Będę dążył do zacieśniania współpracy z państwami naszej części Europy, w tym z Grupą Wyszehradzką - deklarował . _

*POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:*


Orędzia słuchali zgromadzeni w sejmowej galerii członkowie rządu z premierem Donaldem Tuskiem, oraz przedstawiciele innych instytucji państwowych. Dużą część zajął korpus dyplomatyczny. W sumie około 100 szefów placówek lub ich zastępców.

fot: PAP/Grzegorz Jakubowski fot: PAP/Jacek Turczykfot: PAP/Jacek Turczyk[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zaprzysiezenie;bronislawa;komorowskiego;na;prezydenta,galeria,4088,0.html)Kaczyński i Jaruzelski zbojkotowali zaprzysiężenie

Gośćmi uroczystości byli też byli prezydenci, byli premierzy, byli marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele duchowieństwa, szef Sztabu Generalnego, dowódcy sił zbrojnych, prezydent Warszawy, wojewoda mazowiecki, )rodzina prezydenta i jego przyjaciele.

Uroczystość zbojkotowali: Jarosław Kaczyński i generał Wojciech Jaruzelski.

_ - Swoją osobą nie chcę stwarzać dyskomfortu szeregu posłom, którzy niewątpliwie nie są zwolennikami mojej obecności - _tłumaczył swoją decyzję.

W Sejmie zabrakło też prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. _ - Prezesa, z tego co wiem, nie będzie na zaprzysiężeniu _ - zapowiedział wcześniej szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Pytany, dlaczego, odpowiedział: _ Myślę, że jest to dość oczywiste, kiedy popatrzymy na to, co działo się wobec Lecha Kaczyńskiego ze strony polityków PO, w tym samego Bronisława Komorowskiego, jeżeli też zwrócimy uwagę na to, że już po wyborze ze strony Bronisława Komorowskiego w tej sprawie nie było żadnej refleksji _.

*Komorowski przejmie prezydenckie insygnia. *

O 14:00, po uroczystej mszy w Archikatedrze św. Jana, na Zamku Królewskim prezydent Bronisław Komorowski uroczyście przejmie insygnia Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego. Tym samym stanie się oficjalnie kawalerem obu tych orderów.

Uroczyste przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego planowane jest na 15. sierpnia, podczas Święta Wojska Polskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)