Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Brutalna przemoc w życiu codziennym wzrasta"

0
Podziel się

Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere wyraził dzisiaj zaniepokojenie udziałem pochodzących z Niemiec radykalnych islamistów w wojnie domowej w Syrii.

Na zdj. Thomas de Maiziere
Na zdj. Thomas de Maiziere (Christliches Medienmagazin pro/CC BY 2.0/wikimedia)
bCZHyNuJ

Minister obawia się, że po powrocie do kraju bojownicy mogą stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju.

_ - Ich liczba jest niezwykle wysoka _ - powiedział de Maiziere po spotkaniu w Berlinie z szefami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - Urzędu Ochrony Konstytucji, Federalnego Urzędu Kryminalnego i Policji Federalnej. Do końca zeszłego roku do Syrii wyjechało z Niemiec około 240 osób uznanych przez służby za radykalnych islamistów - poinformował minister.

_ Trzeba się liczyć z zagrożeniem, gdy tacy islamiści - bogatsi o doświadczenie nabyte podczas walk i dysponujący międzynarodowymi kontaktami - powrócą, żeby popełnić przestępstwa w Niemczech _ - powiedział de Maiziere. Zdaniem ministra zagrożenie zamachami terrorystycznymi w Niemczech jest nadal poważne. _ To jest niebezpieczeństwo, którym się niepokoję _ - dodał.

bCZHyNuL

Rzecznik rządu Steffen Seibert mówił wcześniej, że przedstawiciele władz przeprowadzają rozmowy z osobami planującymi wyjazd w region walk, starając się odwieść je od tych planów.

Za zjawisko niepokojące de Maiziere uznał też rosnącą agresję i przemoc w społeczeństwie niemieckim. _ Brutalna przemoc w życiu codziennym wzrasta _ - powiedział, wskazując na mnożące się ataki na policjantów i sanitariuszy oraz incydenty na stadionach piłkarskich. _ Takie wybryki podlegają karze; będziemy sprawców karać _ - podkreślił. Do rozruchów doszło ostatnio w Hamburgu, gdzie radykalna młodzież atakowała policjantów.

W zaprzysiężonym 17 grudnia nowym rządzie kanclerz Angeli Merkel de Maiziere objął tekę ministra spraw wewnętrznych; stanowisko to piastował już w latach 2009-2011. Ostatnio polityk CDU kierował resortem obrony.

bCZHyNvm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)