Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
żołnierz
21.11.2009 17:36

Brytyjscy żołnierze opuszczą Niemcy?

Stanie się tak, jeśli inni członkowie NATO, zwłaszcza Polska zgodziłyby się przejąć ich obowiązki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Army.mil/CC/Flickr)

Stanie się tak, jeśli inni członkowie NATO, zwłaszcza Polska zgodziłyby się przejąć ich obowiązki - zasugerował w wywiadzie _ Daily Telegraph _ konserwatywny rzecznik ds. obrony Liam Fox.

Według niego dalsza obecność ok. 20 tys. Brytyjczyków w Niemczech, co stanowi ok. 1/5 ogólnego stanu - _ nie jest dłużej konieczna _, zaś żołnierze wycofani z Niemiec mogliby być rozmieszczeni gdzie indziej, w ramach pozaeuropejskich misji NATO.

Znalezienie _ kreatywnego, dyplomatycznego rozwiązania w tej sprawie _ nazwał Fox jednym z priorytetów przyszłego konserwatywnego rządu. Wybory w Wielkiej Brytanii muszą się odbyć do końca maja 2010 roku.

_ - Jeśli inne państwa NATO są skłonne przejąć rolę odgrywaną przez Wielką Brytanię w obronie Europy, to oznaczałoby to, że Brytyjczycy i Francuzi mogliby wziąć na siebie rolę korpusu ekspedycyjnego _ - wskazał Fox.

Polityczne i militarne struktury zaprojektowane z myślą o II wojnie światowej i zimnej wojnie nie są odpowiednie dla obecnego czasu - sądzi Fox, zapowiadając _ całościowy przegląd brytyjskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa _. Jego elementem byłoby również samo ministerstwo obrony, w tym jego wydatki, zatrudnienie i polityka awansów.

Terenem największej koncentracji sił brytyjskich w Niemczech jest Herford w pobliżu Hanoweru, gdzie stacjonuje 1. Dywizja Pancerna. Dywizja ta od pewnego czasu korzysta z poligonu ćwiczebnego w Drawsku.
Ostateczna decyzja w sprawie dalszego stacjonowania dywizji w Niemczech zależałaby od wyniku negocjacji z innymi państwami NATO, zwłaszcza z Francją i przygotowania resortu obrony do relokacji tak dużej liczby żołnierzy.

W szczytowym okresie w 1945 roku w Niemczech stacjonowało 150 tys. Brytyjczyków. Od tego czasu ich obecność jest stopniowo zmniejszana. Rozmieszczenie brytyjskich żołnierzy w Niemczech wnosi ok. 1,5 mld euro do niemieckiej gospodarki.

Tagi: żołnierz, armia, wojsko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz