Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Bush broni wojny w Iraku i milczy o Obamie

0
Podziel się:

Świat jest zdecydowanie lepszy bez Saddama Husajna u władzy - mówi Bush.

Bush broni wojny w Iraku i milczy o Obamie
(PAP/EPA)
bESUrcbp

Były prezydent George W. Bush uważa, że _ świat jest zdecydowanie lepszy bez Saddama Husajna przy władzy _.* *

To pierwsza z serii rozmów z byłym prezydentem zaaranżowanych w związku z publikacją jego autobiograficznej książki _ Decision points _ (Momenty decyzji), która dziś ukazuje się w księgarniach w USA.

W wywiadzie dla NBC nadanym w porze największej oglądalności Bush był wylewny opowiadając o swoich prywatnych przeżyciach z czasów młodości.

bESUrcbr

[

PAP/EPA ]( # )W pierwszej części rozmowy, prowadzonej w kościele w Teskasie, były prezydent mówił m.in. o swoim alkoholizmie, z którego wyszedł w połowie lat 80 pod wpływem osobistego przełomu religijnego i o swej miłości do ojca, prezydenta w USA w latach 1989-1993.

Wspominając atak terrorystyczny 11 września 2001 r. - najważniejsze wydarzenie jego prezydentury - Bush ujawnił m.in., że kiedy leciał samolotem Air Force One okrężną drogą z Florydy do Waszyngtonu, nie mógł się połączyć z Białym Domem.

bESUrcbx

_ - Nasz system telefoniczny był przestarzały _ - powiedział.

Wypowiedzi Busha ilustrowano migawkami filmowymi z ataku 9/11 i słynnego wystąpienia prezydenta wśród strażaków na tlących się gruzach wieżowców WTC, po którym jego popularność w sondażach wzrosła do 90 procent.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t113668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bush;zgodzil;sie;na;tortury;tak;do;cholery,72,0,705096.html) Bush zgodził się na tortury: Tak do cholery!
Bush bronił swej zgody na torturowanie najgroźniejszych terrorystów w celu wydobycia od nich informacji o planowanych atakach. Bronił metody _ waterboarding _, czyli podtapiania więźniów po przywiązania ich do deski głową w dół.

Pokreślił, że zasięgnął przedtem opinii prawników, którzy powiedzieli mu, że metoda ta jest legalna w świetle amerykańskich ustaw.

bESUrcby

_ - Ja sam nie jestem prawnikiem. Stosowaliśmy te metody, aby ratować życie ludzi. Moim zadaniem było chronić Amerykę _ - powiedział. Dodał też, że taką samą decyzję podjąłby dziś _ w takich samych okolicznościach _.

Znaczną część rozmowy wypełniły wypowiedzi Busha na temat wojny w Iraku, która w przeważającej opinii komentatorów była błędem i pogrążyła reputację prezydenta.

Bush powiedział m.in., że _ nie miał żadnych wątpliwości _ co do prawdziwości informacji wywiadu o rzekomym gromadzeniu przez reżim Saddama Husajna broni masowego rażenia. Stały się one oficjalnym powodem inwazji Iraku.

bESUrcbz

Zapytany czy rozważał przeproszenie społeczeństwa za wojnę, która pochłonęła tysiące ofiar wśród żołnierzy USA i dziesiątki tysięcy zabitych cywilów w Iraku, odpowiedział przecząco.

_ - Przeprosiny oznaczałyby, że decyzja o wojnie była błędna, a tak nie uważam. Świat jest zdecydowanie lepszy bez Saddama Husajna u władzy _ - oświadczył.

Bush potwierdził - co ujawnił w książce, z której przecieki ukazały się już w mediach - że w 2003 r. ówczesny niepopularny wiceprezydent Dick Cheney zaoferował swoją dymisję, aby ułatwić prezydentowi reelekcję.

Stanowczo zaprzeczył jednocześnie jakoby Cheney _ kierował Białym Domem _ za jego prezydentury, jak pisali niektórzy komentatorzy._ - Jak się jest prezydentem, ludzie opowiadają wszelkie niestworzone rzeczy _ - powiedział lekceważąco.

bESUrcbA

Cheney uchodził za najbardziej wpływowego wiceprezydenta w dziejach USA. Zdaniem nieżyczliwych Republikanom publicystów, _ sterował _ Bushem.

Mówiąc o huraganie Katrina i tragicznej w skutkach powodzi w Nowym Orleanie w 2005 r. Bush powiedział, że _ dało to jego krytykom powód do osłabiania jego prezydentury _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t16065.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bush;lamal;konstytucje,65,0,431425.html) Bush łamał konstytucję?
Administrację Busha potępiano wtedy za spóźnioną reakcję i nieudolność w udzielaniu pomocy ofiarom kataklizmu. Po Katrinie notowania prezydenta gwałtownie spadły.

Bush przyznał w wywiadzie, że błędem było, iż jego pierwsza wizyta w Luizjanie w czasie powodzi ograniczyła się do obejrzenia zalanych terenów z samolotu.

W powodzi ucierpieli główni Afroamerykanie, którzy długo daremnie czekali na pomoc. Jeden ze znanych murzyńskich raperów, Kayne West, powiedział wtedy, że _ Busha nie obchodzą czarni _.

_ - Byłem tym urażony, bo to nieprawda. To był najgorszy moment mojej prezydentury _ - powiedział Bush.

Wywiad był pierwszym tak eksponowanym medialnie wystąpieniem publicznym Busha od chwili jego odejścia z urzędu prawie 2 lata temu. Bush nie zabierał także nigdy głosu na temat prezydenta Obamy.

_ - Nie chcę wchodzić w bagno... Prezydent Obama ma wielu krytyków a ja nie chcę być jednym z nich _ - powiedział wyjaśniając przyczyny swego milczenia.

Zapytany czy nie martwią go negatywne oceny jego własnej prezydentury, Bush wzruszył ramionami.

_ _- _ Jak się goni za popularnością, goni się chwilę, goni się bańkę powietrza _ - dodał filozoficznie. Wyraził też nadzieję, że jego rządy ostatecznie _ będą uznane za sukces _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t86358.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;mogly;schwytac;osame;bin;ladena,238,0,561902.html) USA mogły schwytać Osamę bin Ladena Terrorysta był w zasięgu żołnierzy, ale administracja zaniechała dużej akcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t46376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;bedzie;sledztwo;w;sprawie;tortur;cia,207,0,490703.html) USA: Będzie śledztwo w sprawie tortur CIA Dyrektor Agencji Leon Panetta ujawnił, że program antyterrorystyczny był ukrywany przed Kongresem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t35228.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dziennikarz;ktory;rzucil;butami;w;busha;wyjdzie;za;4;miesiace,40,0,452136.html) Dziennikarz, który rzucił butami w Busha, wyjdzie za 4 miesiące Obronie udało się doprowadzić do skrócenia wyroku z 3 lat do roku.
bESUrcbS
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)