Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Castro uwolnił dwóch więźniów politycznych

0
Podziel się:

To ostatni więźniowie polityczni z grupy 75 opozycjonistów.

Castro uwolnił dwóch więźniów politycznych
(twicepix/CC/Flickr)
bEUfZlaZ

Kubańskie władze zwolniły dwóch ostatnich więźniów politycznych z grupy 75 opozycjonistów aresztowanych podczas fali represji w 2003 roku. Obaj są już w domach - podała agencja AFP, powołując się na źródła opozycyjne oraz rodziny byłych więźniów.

Ostatnim zwolnionym jest 40-letni Jose Daniel Ferrer. _ Tak, Jose Daniel wyszedł z więzienia. Zadzwonił do domu _ - powiedział agencji AFP inny opozycjonista Elizardo Sanchez. Wcześniej na wolność wyszedł 56-letni Felix Navarro, o czym poinformowała jego córka. _ Mój ojciec jest w domu, wrócił rano. Jesteśmy bardzo szczęśliwi _ - powiedziała w rozmowie telefonicznej z AFP Sayli Navarro.

Wyjście na wolność Ferrera i Navarro, skazanych na 25 lat więzienia, zakończyło dziewięciomiesięczny proces uwalniania dysydentów. Archidiecezja Hawany zapowiadała we wtorek, że wkrótce zostaną oni zwolnieni w ramach porozumienia zawartego w maju 2010 roku między Kościołem katolickim a rządem Raula Castro. Porozumienie to zakładało stopniowe zwalnianie 52 dysydentów.

bEUfZlbb

Podobnie jak 10 innych byłych więźniów, Navarro i Ferrer odmówili emigracji do Hiszpanii w zamian za wolność. Wiosną 2003 roku w wyniku represji za kratki trafiło 75 intelektualistów, przywódców opozycji oraz działaczy na rzecz praw człowieka. W ciągu siedmiu kolejnych lat z powodów zdrowotnych na wolność wyszło 23 więźniów.

Na mocy porozumienia między Kościołem a władzami Kuby, od 7 lipca 2010 pod warunkiem wyemigrowania do Hiszpanii na wolności znalazło się 40 więźniów. Dwunastu kolejnym udało się pozostać na Kubie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t84714.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fidel;chwali;chinczykow;hawana;sladami;pekinu,108,0,713836.html) Fidel chwali Chińczyków. Hawana śladami Pekinu? Kubański przywódca przeciwstawił Państwo Środka Stanom Zjednoczonym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t84712.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/castro;nie;chce;byc;juz;pierwszym;sekretarzem,222,0,713182.html) Castro nie chce być już pierwszym sekretarzem Kuba szykuje się do zjazdu na którym 84-letni dyktator pożegna się z partią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t47210.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/raul;castro;zwoluje;szosty;zjazd;partii,80,0,707152.html) Raul Castro zwołuje szósty zjazd partii Delegaci zajmą się wyłącznie sprawami gospodarczymi.
bEUfZlbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)