Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Cena za Bear Stearns wzrosła pięciokrotnie

0
Podziel się:

Pierwsza oferta, zaakceptowana już przez Bear Stearns została uznana przez branżę za zbyt niską.

Cena za Bear Stearns wzrosła pięciokrotnie
(PAP/ EPA)
bFeLaNGZ

Ceny akcji Bear Stearns poszybowały w górę. Są obecnie notowane powyżej nowej oferty. Jak informuje _ New York Times _, podniesienie oferty za przejecie Bear Stearns ma uspokoić rozłoszczonych akcjonariuszy banku.

Pierwsza oferta, zaakceptowana już przez Bear Stearns została uznana przez branżę za zbyt niską, spowodowaną przymusową sprzedażą. Działająca od 85-lat instytucja wpadła w kłopoty przy przyznawaniu kredytów hipotecznych na amerykańskim rynku nieruchomości.

Sytuacja zaostrzyła się w marcu, kiedy pojawiły się plotki dotyczące fatalnej sytuacji finansowej banku. Bear Stearns dementował najpierw wszystkie doniesienia. Jednak później sytuację finansową banku zmuszony był ratować amerykański Fed oraz bank JP Morgan.

bFeLaNHb

Dokładnie przed tygodniem Bear Stearns przystał na ofertę przejęcia wysokości 236 mln dolarów, względnie dwóch dolarów za akcję, jaką złożył bank JP Morgan. W tym czasie oferta była 93 procent poniżej ostatniego wtedy kursu akcji piątego co do wielkości amerykańskiego banku inwestycyjnego. Jeszcze przed rokiem za akcje płacono 172 dolary. Niska oferta doprowadziła do częściowego załamania się kursu akcji banku.

W doniesieniach prasowych sprzed kilku dni była mowa o dwóch akcjonariuszach większościowych Bear Stearns, którzy będą próbowali zapobiec przejęciu przez JP Morgan. Według _ New York Post _ były szef Bear Stearns, James Cayne oraz udziałowiec Joe Lewis poszukują za plecami JP Morgan innych oferentów. W tym celu nawiązali oni kontakt z europejskimi bankami Barclays, HSBC, Credit Suisse oraz Royal Bank of Scotland jak również ze spółkami udziałowymi J.C. Flowers i Kohlberg Kravis Roberts & Co. Cayne i Lewis mają wspólnie prawie 15 procent akcji Bear Stearns.

Działania te dały inwestorom powód do spekulacji oraz doprowadziły do wzrostu cen akcji do sześciu dolarów. Po pierwszych doniesieniach o możliwym podniesieniu oferty, w poniedziałek przed otwarciem, notowania akcji wzrosły o 50 procent do 9,15 dolarów. Obecna cena utrzymuje się na poziomie 11,57 dolara.

bFeLaNHh

Zgodnie z nową ofertą każda akcja Bear Stearns ma być wymieniona na 0,21753 udziału JP Morgan. Ponadto JP Morgan chce nabyć 95 milionów nowych akcji Bear Stearns, co odpowiada 39,5 procentom kapitału obrotowego.

bFeLaNHC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)