Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chadecy tryumfują w Bawarii, klęska liberałów

0
Podziel się:

Zgodnie z przewidywaniami w Bawarii wygrała chadecka partia CSU zdobywając blisko połowę głosów.

Chadecy tryumfują w Bawarii, klęska liberałów
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)
bECMqBcl

Bardzo dobry wynik konserwatystów, fatalny liberałów i przeciętny socjaldemokratów - taki rezultat przyniosły dzisiejsze wybory do parlamentu lokalnego Bawarii. Głosowanie śledzono w Niemczech z ogromną uwagą, bo już za tydzień w kraju odbędą się wybory do Bundestagu.

Zgodnie z przewidywaniami w Bawarii wygrała chadecka partia CSU zdobywając blisko połowę głosów. Dzięki temu ugrupowanie będzie mogło rządzić landem samodzielnie. Wybory okazały się za to klęską dla liberalnej partii FDP, która nie dostała się do lokalnego parlamentu.

Nieco powyżej oczekiwań wypadła socjaldemokratyczna SPD zdobywając ponad 20% głosów. Słabo spisali się Zieloni, którzy dostali niecałe 9 procent. Zdecydowane zwycięstwo CSU wzmacnia pozycję chadeków Angeli Merkel. CSU jest bowiem siostrzaną partią jej ugrupowania, czyli CDU. CSU i CDU tworzą w Bundestagu jeden klub parlamentarny.

bECMqBcn

Fatalny wynik partii liberalnej może jednak zwiastować, że także w następną niedzielę FDP nie pokona wyborczego progu. Tym samym Angela Merkel może stracić swojego koalicyjnego partnera. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie wówczas tak zwana wielka koalicja w Bundestagu, którą utworzą partie chadeckie razem z socjaldemokratami.

Czytaj więcej w Money.pl
Znakomita wiadomość dla Merkel na finiszu kampanii w Niemczech _ - To historyczny sukces. Chcieliśmy wygrać i wygraliśmy _ - komentował premier Bawarii.
Kto wygrał wybory w Niemczech? Sondaże... Chadecka partia CSU wygrała wybory do parlamentu lokalnego Bawarii - wynika z pierwszych sondaży podanych po zamknięciu lokali wyborczych.
Bawarczycy zmienią rządzących od pół wieku? Dla niemieckich partii bawarskie wybory są ważnym testem przed wyborami do Bundestagu 22 września.
bECMqBcO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)