Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińskie łodzie patrolowe wpłynęły na wody terytorialne Japonii

0
Podziel się:

Wzrost napięcia w stosunkach między Chinami a Japonią, który zaniepokoił zarówno USA, jak i ONZ, ma także reperkusje w tak różnych dziedzinach jak sport, kultura czy gospodarka.

Chińskie łodzie patrolowe wpłynęły na wody terytorialne Japonii
(AP/Fotolink/East News)
bETvcIYB

Dwie chińskie morskie jednostki patrolowe wpłynęły w poniedziałek na wody terytorialne Japonii w pobliżu spornych wysp Senkaku, na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża.

Chińska agencja informacyjna Xinhua potwierdziła obecność łodzi, tłumacząc, iż są to statki cywilne prowadzące patrol w pobliżu wysp.

Pojawienie się dwóch chińskich jednostek w okolicy administrowanych przez Tokio wysp, a wobec których roszczenia wysuwa Pekin, zbiega się z ogłoszonym w niedzielę przesunięciem przez władze Chin ceremonii uczczenia 40. rocznicy normalizacji stosunków z Japonią.

bETvcIYD

_ W ostatnich dniach Japonia wciąż prowokowała incydenty dotyczące wysp Diaoyu, poważnie naruszając suwerenność terytorialną Chin _ - podała Xinhua.

Zaostrzenie sporu terytorialnego o bezludne wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu) wywołała niedawna decyzja rządu Japonii o wykupieniu ich od prywatnego japońskiego właściciela. Pretensje do wysp roszczą sobie zarówno Chiny, jak i Japonia. Wyspy, które leżą w pobliżu bogatych łowisk i prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu, od lat administrowane są przez Tokio, lecz Pekin uważa, że podlegają jego suwerenności.

Następstwem japońskiej decyzji - oprócz wysyłania w rejon spornych wysp kilkunastu okrętów - były gwałtowne antyjapońskie protesty w całych Chinach.

Wzrost napięcia w stosunkach między Chinami a Japonią, który zaniepokoił zarówno USA, jak i ONZ, ma także reperkusje w tak różnych dziedzinach jak sport, kultura czy gospodarka. Między innymi eksporterzy japońscy skarżą się na drobiazgowe kontrole przeprowadzane przez chińskich celników.

bETvcIYJ
Czytaj więcej w Money.pl
Chiny odwołują uroczystości. Przez wyspy Chińskie MSZ nie chciało komentować tej informacji. Potwierdza ją japońska agencja prasowa.
Teraz w Tokio protestują przeciw Chinom - _ Nigdy nie ustąpimy przed groźbami wojskowymi Chin _ - krzyczeli demonstranci.
Konflikt się zaostrza. Chińczycy atakują Chińskie okręty zbliżyły się do wysp Senkaku. Japończycy odpierają szturm.
bETvcIZe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)