Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny chcą walczyć z korupcją. Hu Jintao zacznie od władzy

0
Podziel się:

Prezydent Chin Hu Jintao wezwał do walki z korupcją w szeregach władzy.

Chiny chcą walczyć z korupcją. Hu Jintao zacznie od władzy
(ec.europa.eu)

Prezydent Chin Hu Jintao, otwierając w Pekinie XVIII zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh), wezwał do walki z korupcją w szeregach władzy, ostrzegając, że w przypadku niepowodzenia partii i państwu może grozić upadek.

_ - Brak właściwego podejścia do tego problemu może okazać się fatalny w skutkach dla partii i spowodować nawet załamanie partii i państwa _ - powiedział Hu, podkreślając, że naród poświęca wiele uwagi walce z korupcją i politycznej integralności swoich przywódców.

_ - Nikt nie stoi ponad prawem _ - oświadczył chiński przywódca, cytowany przez agencję AP. Nie odniósł się jednak bezpośrednio do głośnego ostatnio przypadku korupcji - usuniętego z biura politycznego Bo Xilaia.

W Pałacu Ludowym, położonym przy placu Tiananmen, 69-letni Hu, sprawujący równocześnie funkcję sekretarza generalnego KPCh, bronił w półtoragodzinnej mowie inauguracyjnej bilansu swej podwójnej kadencji przed krytykami, nazywającymi ten czas _ straconą dekadą _.

Hu podkreślił, że Chiny stały się w minionym dziesięcioleciu drugą potęgą gospodarczą świata. Zaznaczył też, że konieczne jest wprowadzenie w życie _ nowego rodzaju rozwoju _. Wzrost gospodarczy ma być w przyszłości _ bardziej zrównoważony _. Władze chcą stymulować popyt wewnętrzny i zwiększać konsumpcję indywidualną. Według Hu Państwo Środka musi też stać się potęgą morską.

_ - Musimy mierzyć wyżej i pracować ciężej, i nadal podążać za rozwojem w drodze nauki, promować harmonię społeczną i poprawiać życie obywateli _ - oświadczył Hu Jintao.

Chiński przywódca obiecał rodakom podwojenie ich zarobków w ciągu dekady 2010-2020 roku. W tym czasie ma podwoić się także chiński PKB. Jak podkreśla agencja Xinhua, to pierwszy przypadek, gdy chińskie kierownictwo wyznacza publicznie cele gospodarcze.

W swoim przemówieniu Hu odciął się zdecydowanie od demokratycznych reform według wzorów zachodnich. _ Nigdy nie będziemy kopiowali politycznego systemu Zachodu _ - powiedział.

Według obserwatorów krajowy zjazd ma na celu tylko formalne zatwierdzenie zakulisowych ustaleń personalnych. Aktualny wiceprezydent, 59-letni Xi Jinping, ma zastąpić starszego o dziesięć lat Hu na stanowisku sekretarza generalnego partii oraz prezydenta.

Przewiduje się, że oprócz zmiany na stanowisku sekretarza generalnego partii i prezydenta kraju, fotel urzędującego obecnie premiera Wena Jiabao przejmie Li Keqiang, uważany za najbliższego stronnika Hu. Eksperci określają polityków typowanych do objęcia najwyższych stanowisk jako ostrożnych, rozważnych reformatorów.

W zjeździe bierze udział około 2300 delegatów, wybranych przez lokalne komitety partii w całym kraju i reprezentujących 82 mln jej członków. Zjazdowi towarzyszą podwyższone środki bezpieczeństwa; przed rozpoczęciem obrad zatrzymano lub zmuszono do opuszczenia Pekinu wielu dysydentów, na innych nałożono areszt domowy.

Czytaj więcej o Chinach w Money.pl
Szef policji przyznał się. Grozi mu kara śmierci Proces Wanga Lijuna - byłego szefa policji w Chongqingu związanego ze skandalem wokół polityka Bo Xilaia - zakończył się.
Tajna narada. Chiny wybiorą nowe władze 100 kilometrów od Pekinu, w nadmorskim kurorcie Beidaihe najważniejsi politycy Chin rozmawiają o przyszłości partii i kraju.
"Nowy rozwój Chin". Kto pokieruje mocarstwem? Xi Jinping zastąpi na stanowisku partyjnego sekretarza generalnego obecnego przywódcę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)