Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chodorkowski
24.01.2012 17:22

Chodorkowski członkiem rosyjskiego Pen Clubu

Były szef rosyjskiego koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski został wybrany na honorowego członka rosyjskiego Pen Clubu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Były szef rosyjskiego koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski został wybrany na honorowego członka rosyjskiego Pen Clubu - poinformowały rosyjskie media. Chodorkowski odbywa karę wieloletniego więzienia za przestępstwa gospodarcze.

Według adwokatów Chodorkowskiego za jego wyborem na członka honorowego organizacji literatów - Rosyjskiego Pen-Centrum - opowiedziało się 86 osób; 18 wstrzymało się od głosu, a dziewięć głosowało przeciwko tej propozycji, którą zgłosił Aleksiej Simonow - pisarz, reżyser i obrońca praw człowieka.

Zdaniem członkini Pen-Centrum, pisarki Niny Katerli przyznanie Chodorkowskiemu tytułu jest ważnym wydarzeniem, gdyż, jak powiedziała, _ każda kropla drąży skałę _.

_ - Jestem bardzo rada, że Rosyjskie Pen-Centrum uznało Michaiła Chodorkowskiego za literata i teraz cały świat się o tym dowie _ - oświadczyła Katerli.

Przypomniano, że inicjatywę przyjęcia Chodorkowskiego do Pen Clubu po raz pierwszy wysunięto w marcu ubiegłego roku. Stosowne pismo w tej sprawie skierowali Daniił Granin, Borys Strugacki i Nina Katerli do petersburskiego oddziału Pen Clubu. Ale, jak powiedziała Katerli, z powodu _ przestarzałego statutu _ organizacja w Petersburgu nie przyjęła w swe szeregi byłego biznesmena.

W sierpniu ubiegłego roku ten były rosyjski magnat naftowy i krytyk Kremla został felietonistą w opozycyjnym tygodniku _ Nowoje Wriemia/New Times _. Pierwszy artykuł Chodorkowskiego w społeczno-politycznym tygodniku _ Nowoje Wriemia/New Times _, zatytułowany _ Więzienni ludzie _, był poświęcony dwóm współwięźniom.

Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew odbywają kary 13 lat więzienia za domniemane przestępstwa gospodarcze. Byli sądzeni w dwóch procesach. Na wolność obaj biznesmeni mają wyjść w roku 2016, gdyż na poczet kary zaliczono im wcześniejszy wyrok. W pierwszym procesie, w 2005 roku, zostali skazani na osiem lat pozbawienia wolności za domniemane oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierali wszystkie zarzuty, które uważają za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Czytaj więcej o losach Chodorkowskiego
Chodorkowski wyjdzie? On to obiecuje Michaił Prochorow, który chce startować w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji, oznajmił, że jeśli zwycięży, to jego pierwszym krokiem będzie uwolnienie uwięzionego byłego właściciela koncernu naftowego Jukos.
Chodorkowski znów trafił do kolonii karnej Na razie nie wiadomo jednak do którego obozu przewieziono najgłośniejszego z rosyjskich więźniów.
Chodorkowski wygrał z Rosją w Strasburgu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja naruszyła prawa byłego szefa Jukosu.
Tagi: chodorkowski, pen club, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz