Notowania

grypa
04.12.2009 13:36

Chorych na grypę najwięcej od 20 lat

Zachorowalność w Polsce bardzo szybko rośnie. Już blisko 40 osób nie żyje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

*Zachorowalność na grypę w Polsce jest bardzo duża i cały czas rośnie - wynika z danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). *

Krajowy konsultant ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński

Jak podkreślał Piotr Kramarz z ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control), większość osób, które umierają na grypę, choruje także na choroby przewlekłe, ale 30 proc. to ludzie zdrowi, nie obciążeni żadnymi poważnymi schorzeniami.

ZOBACZ TAKŻE: O epidemii świńskiej grypy w Money.pl
Krajowy konsultant ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński ocenił, że tak dużej liczby niewydolności oddechowych nie było w ostatnim dwudziestoleciu. Jak mówił, 10 proc. chorych na grypę trafia do Oddziałów Intensywnej Opieki Medycznej. Według Zielińskiego, to poważna pandemia, ale nie jest ona na pewno tak groźna, jak np. hiszpanka.

_ - Chodzi o to, żeby epidemia wolno narastała. Jeżeli wolno narasta służby medyczne dadzą sobie radę. Ważne są działania zapobiegawcze _ - dodał krajowy konsultant ds. epidemiologii. Prof. Zieliński przypomniał, że w listopadzie wystąpił ogromny wzrost zachorowań. O tym, że w większości jest to grypa wywołana A/H1N1 - według profesora - świadczy fakt, że największa zapadalność występuje w grupie dzieci do 14. roku życia, przy grypie sezonowej największa zapadalność odnotowywana jest wśród osób po 65. roku życia.
_ - Jeżeli 80 proc. chorych pozostaje w domu, epidemia wygasa szybko. Nie możemy powiedzieć, jak się to zakończy _ - podkreślił prof. Zieliński.

Rośnie liczba śmiertelnych ofiar

Dziś rano w gorzowskim szpitalu wojewódzkim zmarła 41-letnia kobieta z A/H1N1. To druga osoba z potwierdzonym wirusem A/H1N1, która zmarła w województwie lubuskim - poinformował PAP zastępca dyrektora lecznicy Kamil Jakubowski.
Kobieta trafiła do szpitala w połowie listopada z powodu innych chorób, na które od dawna cierpiała. W trakcie ich leczenia został u niej wykryty wirus A/H1N1. Kobieta od kilku dni przebywała na OIOM-ie pod respiratorem. _ Z pierwszych oględzin można wnioskować, że przyczyną śmierci była sepsa i powikłania pogrypowe. Ma je potwierdzić sekcja, która zostanie przeprowadzona na początku przyszłego tygodnia _ - powiedział Jakubowski.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, do tej pory na terenie Polski potwierdzono 1360 przypadków zakażenia wirusem A/H1N1, 38 osób zmarło.

Raporty Money.pl
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane. Rząd na zakup szczepionek przeciw wirusowi A/H1N1 będzie musiał wydać co najmniej 111 mln złotych.
*Prywatne badanie na A(H1N1) drogie i z przeszkodami * Money.pl sprawdził, w jaki sposób w Polsce można zbadać się na obecność wirusa A(H1N1).
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: grypa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz