Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Coraz słabsze protesty przeciw reformie we Francji

0
Podziel się:

W manifestacjach uczestniczy coraz mniej demonstrantów.

Coraz słabsze protesty przeciw reformie we Francji
(PAP/EPA)
bEKsVIpx

**Na ulice całej Francji wyszły po raz kolejny setki tysięcy przeciwników reformy emerytalnej, ostatecznie uchwalonej wczoraj przez parlament. Według różnych źródeł, manifestantów było znacznie mniej niż w czasie poprzednich protestów.

Według związków zawodowych, w całym kraju odbyło się około 270 manifestacji przeciwko reformie emerytalnej, która przewiduje m.in. wydłużenie wieku emerytalnego z 60 do 62 lat. Wzywali oni prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, by nie podpisywał nowo uchwalonej ustawy i wstrzymał w ten sposób jej oficjalne ogłoszenie.

Według francuskiego MSW w całym kraju manifestowało 560 tysięcy ludzi. Związkowcy z największej centrali związkowej CGT podali natomiast, że było ich około 2 mln.

bEKsVIpz

Oba źródła, choć bardzo rozbieżne, zgadzają się z tym, że liczba uczestników demonstracji była najniższa od początku protestów. Dla porównania w czasie ostatniego dnia mobilizacji 19 października doliczono się od 1,1 mln osób (MSW) do 3,5 mln (związkowcy z CGT).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t114599.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/paliwo;wraca;na;francuskie;stacje;benzynowe,117,0,699509.html) Paliwo wraca na francuskie stacje benzynowe
Lider CGT Bernard Thibault przyznał już koło południa, że uliczna mobilizacja przeciwników reformy emerytalnej osłabła, ale - jego zdaniem - jest wciąż _ ogromna _, biorąc pod uwagę, że parlament już przyjął ustawę w tej sprawie.

Wyraźnie mniej tłumna była też paryska manifestacja, która przeszła z placu Republiki, Wielkimi Bulwarami, do placu Saint Augustin nieopodal siedziby prezydenta Francji. Według policji w pochodzie uczestniczyło 31 tys. osób, związkowcy podali, że manifestantów było - 170 tys.

bEKsVIpF

W stołecznym pochodzie oprócz liderów związkowych wzięła udział Martine Aubry - szefowa głównej siły opozycyjnej, Partii Socjalistycznej, oraz przywódcy innych lewicowych partii.

Wśród uczestników paryskiego pochodu dostrzec można było miłośników makabrycznego humoru. Jeden z nich niósł atrapę trumny z napisem naśladującym slogan reklamowy: _ Promocja na emerytury! To już ostatnie dni _. Na innym transparencie widniał rysunek trzymających się za ręce _ kościotrupów _, przypominający średniowieczny _ taniec śmierci _, a obok hasło: _ Emerytura w wieku 100 lat! _. Jak zwykle, w korowodzie pełno było też karykatur prezydenta Sarkozy'ego.

Wielotysięczne, ale znacznie mniej liczne niż poprzednim razem manifestacje przeszły też w czwartek ulicami innych miast jak Marsylia, Tuluza czy Rennes.

Media zwracają uwagę, że zapał przeciwników reformy emerytalnej mocno osłabł po jej zatwierdzeniu przez parlament. Na mniejszą frekwencję w pochodach może też wpływać fakt, że we Francji trwają do 1 listopada szkolne ferie, tzw. ferie Wszystkich Świętych, podczas których całe rodziny korzystają z odpoczynku poza domem.

bEKsVIpG

[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t113786.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajki;kosztuja;francje;nawet;400;mln;euro;dziennie,106,0,698730.html) Strajki kosztują Francję nawet 400 mln euro dziennie
Według sondażu ośrodka CSA dla dziennika _ Le Parisien _, kolejny dzień mobilizacji popiera 65 proc. Francuzów, czyli nieco mniej niż poprzedni, który odbył się 19 października; wówczas popierało akcję 71 proc. badanych.

Poprzednie demonstracje we wrześniu i październiku gromadziły w całej Francji za każdym razem - odpowiednio według policji i organizatorów - od około 1 mln do 3 mln osób.

Dziś już siódmy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dniem mobilizacji przeciwników reformy emerytalnej. Jednocześnie z ulicznymi protestami trwają strajki, obejmujące tym razem przede wszystkim transport lotniczy, kolejowy i miejski.

W niektórych sektorach, jak w branży paliwowej i na kolei, strajki trwają nieprzerwanie od 12 października. Od początku tego tygodnia akcje te wyraźnie słabną. Nadal jednak na blisko jednej piątej stacji benzynowych w całej Francji brakuje paliw z powodu strajków w połowie rafinerii.

bEKsVIpH
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t113786.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/we;francji;zakonczono;blokady;rafinerii,158,0,699038.html) We Francji zakończono blokady rafinerii Od połowy października trwały protesty przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t113696.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/proba;sil;zwiazkow;i;rzadu;kolejny;dzien;paralizu;we;francji,122,0,695162.html) Próba sił związków i rządu. Kolejny dzień paraliżu we Francji Związki zawodowe przewidują na dziś 226 manifestacji.
bEKsVIqa
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)