Notowania

pussy riot
23.09.2013 12:42

Członkini Pussy Riot głoduje w więzieniu

Tołokonnikowa odbywa karę dwóch lat więzienia za chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrey Stenin/RIA Novosti/EAST NEWS)

Jedna z odbywających karę więzienia członkiń rosyjskiej grupy punkrockowej Pussy Riot Nadieżda Tołokonnikowa ogłosiła w poniedziałek głodówkę w proteście przeciwko groźbom, jakie pod jej adresem kierują współwięźniarki i funkcjonariusze kolonii karnej.

Tołokonnikowa, która odbywa karę dwóch lat więzienia za _ chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną _, protestuje też przeciwko bardzo ciężkim warunkom pracy w kolonii karnej.

Za _ chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną _ władze rosyjskie uznały wykonanie w lutym 2012 roku przez członkinie grupy Pussy Riot w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, utworu _ Bogurodzico, przegoń Putina _. Oskarżone swój występ nazwały _ modlitwą punkową _. W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi na Kreml Władimira Putina i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarcha Cyryl.

Adwokatka Tołokonnikowej Irina Chrunowa poinformowała w poniedziałek, że jej klientka skierowała do Komitetu Śledczego wniosek o wszczęcie dochodzenia wobec zastępcy naczelnika kolonii karnej, który - jak napisała - groził jej śmiercią. Osadzona domaga się środków ochrony.

Tołokonnikowa odbywa karę więzienia w Mordowii, około 600 km na południowy wschód od Moskwy. Jej koleżanka z Pussy Riot Maria Alochina odbywa karę w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od Moskwy. Trzeciej skazanej w procesie w 2012 roku, Jekatierinie Samucewicz sąd zawiesił wykonanie kary.

Tołokonnikowa i Alochina, które mają nieletnie dzieci, ubiegały się o przedterminowe zwolnienie, lecz ich wnioski odrzucono.

Czytaj więcej w Money.pl
Po ośmiu miesiącach głodówki, zaczął jeść Przebywający w izraelskim więzieniu Samer Isawi zakończyłstrajk głodowy, ponieważ władze izraelskie zgodziły się na jego wcześniejsze zwolnienie.
Kończą głodówkę. Po dwóch miesiącach Setki kurdyjskich bojowników zakończyły dziś strajk głodowy, prowadzony od ponad dwóch miesięcy w więzieniach w Turcji.
Kolejny islamista ginie w tunezyjskim więzieniu Mohamed Bakhti, uważany za jednego z najbardziej radykalnych tunezyjskich salafitów, rozpoczął głodówkę prawie dwa miesiące temu.
Tagi: pussy riot, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz