Notowania

wojna z terroryzmem
05.06.2012 20:28

Czołowy strateg Al-Kaidy nie żyje. Zabili go Amerykanie

Abu Jahja al-Libi to jedna z ofiar ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Pakistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(YouTube.com)

Abu Jahja al-Libi (na zdjęciu), mózg Al-Kaidy, określany jako numer dwa w tej organizacji, zginął w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Pakistanie - poinformował anonimowy przedstawiciel administracji USA.

Al-Libi _ był jednym z najbardziej doświadczonych i wszechstronnych liderów Al-Kaidy _, _ odgrywał kluczową rolę w operacjach Al-Kaidy wymierzonych w Zachód _ - sprecyzował amerykańskich urzędnik.

Al-Libi, czyli Mohammed Hassan Qaid, to islamski teolog z dyplomem z chemii, który zdaniem części ekspertów po śmierci szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena stał się drugim co do ważności człowiekiem tej siatki terrorystycznej, za jej obecnym przywódcą Ajmanem al-Zawahirim. W 2005 roku pochodzący z Libii al-Libi zbiegł z amerykańskiego więzienia w Afganistanie, zyskując uznanie w organizacji.

Według źródeł amerykańskich al-Libi zginął w poniedziałek rano w nalocie samolotu bezzałogowego na terytorium plemiennym w Północnym Waziristanie. Także informatorzy w pakistańskim wywiadzie przypuszczają, że al-Libi był wśród siedmiu ofiar ataku; powołują się oni na podsłuchane rozmowy i relacje z miejsca zdarzenia.

Zabicie al-Libiego wzmacnia pozycję USA w sporze z Pakistanem. Władze w Islamabadzie domagają się zakończenia nalotów amerykańskich dronów na terytoria pakistańskie przy granicy z Afganistanem, twierdząc, że z powodu przypadkowych ofiar wzmacniają one antyamerykańskie nastroje w kraju.

W serii nalotów przeprowadzonych od soboty do poniedziałku na słabo kontrolowane pogranicze Pakistanu, gdzie ukrywają się talibscy rebelianci, zginęło ok. 30 domniemanych bojowników.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaatakowali twierdzę talibów. Dronami Atak nastąpił w rejonie uchodzącym za twierdzę talibów i wspierających ich członków Al-Kaidy.
Selektywne zabijanie Obamy przyniesie straty? USA wykorzystują takie maszyny głównie w pakistańskiej prowincji Waziristan, twierdząc, że ataki z ich użyciem wymierzone są w talibów.
Zaatakowali twierdzę talibów. Ofiar jednak więcej Atak nastąpił w Południowym Waziristanie przy granicy z Afganistanem, w rejonie uchodzącym za twierdzę talibów i wspierających ich członków Al-Kaidy.
Tagi: wojna z terroryzmem, al-kaida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz