Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nagroda nobla
11.10.2010 10:43

Dalajlama: Chiński rząd musi się zmienić

Przywódca religijny Tybetańczyków skrytykował Chiny za reakcję na Pokojową Nagrodę Nobla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ahinsajain/CC/Flickr)

Przywódca religijny Tybetańczyków Dalajlama XIV skrytykował w poniedziałek Chiny za ich reakcję na przyznanie przebywającemu w więzieniu chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

Kyodo przytacza wypowiedź dalajlamy, który przejazdem znalazł się w Tokio w drodze do Stanów Zjednoczonych. Według niego, chiński rząd, który _ nie pochwala różnych opinii _, _ musi się zmienić _. Jak dodał dalajlama, Pekin musi uznać, iż popieranie otwartego społeczeństwa jest _ jedyną drogą do ocalenia wszystkich Chińczyków _.

Już w piątek, kiedy przyznano Pokojową Nagrodę Nobla, dalajlama pogratulował laureatowi. Wezwał również chiński rząd do uwolnienia dysydenta i innych więźniów sumienia, którzy zostali uwięzieni za korzystanie z wolności słowa.

Liu Xiaobo, który jest więziony za krytykę władz państwowych ChRL, otrzymał Nobla _ za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach _.

Władze w Pekinie uznały w piątek, że tegoroczny wybór norweskiego Komitetu Noblowskiego jest sprzeczny z celami Pokojowej Nagrody Nobla. Dziś chińskie media państwowe uznały, że wyróżnienie dla Liu Xiaobo jest przejawem strachu przed rosnącą potęgą Chin.

Dalajlama został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 1989 roku. W tym samym roku władze ChRL krwawo stłumiły antyrządowe protesty na placu Tiananmen w Pekinie. Od 1959 roku Dalajlama XIV przebywa na uchodźstwie w Dharamśali na północy Indii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t112732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zona;odwiedzila;dysydenta-nobliste;w;wiezieniu,140,0,690060.html) Żona odwiedziła dysydenta-noblistę w więzieniu Pani Liu Xia była nieosiągalna w piątek wieczorem, co wzbudziło zaniepokojenie jej losem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t112735.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;potepiaja;nobla;dla;liu;xiaobo,56,0,689208.html) Chiny potępiają Nobla dla Liu Xiaobo Pekin zapowiada, że wybór komitetu noblowskiego zaszkodzi stosunkom chińsko-norweskim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t112732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amnesty;international;uwolnijcie;liu;xiaobo,244,0,689140.html) Amnesty International: Uwolnijcie Liu Xiaobo Decyzja komitetu noblowskiego musi zwiększyć presję na rzecz uwolnienia więźniów politycznych.
Tagi: nagroda nobla, nobel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz