Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chorwacja
27.05.2013 22:00

Demonstracja w Chorwacji. Chcą małżeństw tej samej płci

Otoczeni przez policję demonstranci przeszli z parku w centrum miasta pod siedzibę rządu, niosąc plakaty z napisami: Różne rodziny - te same prawa, Miłość to miłość! Małżeństwo dla wszystkich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damien Smith/CC/Flickr)

Kilkaset osób przemaszerowało w poniedziałek przez Zagrzeb, domagając się prawa do zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci. Była to pierwsza demonstracja tego typu w Chorwacji, katolickim kraju, który od 1 lipca będzie członkiem Unii Europejskiej.

_ Domagamy się ochrony naszych podstawowych praw. Domagamy się prawa do małżeństwa i zarejestrowanego związku _ - wykrzykiwała Sanja Juras, bojowniczka o prawa homoseksualistów, organizatorka demonstracji.

Otoczeni przez policję demonstranci przeszli z parku w centrum miasta pod siedzibę rządu, niosąc plakaty z napisami: _ Różne rodziny - te same prawa _, _ Miłość to miłość! Małżeństwo dla wszystkich _.

W 2003 roku parlament chorwacki przyjął ustawę zrównującą prawa osób pozostających w niezarejestrowanych związkach, bez względu na płeć.

Demonstranci domagali się także od rządu, aby sprzeciwił się zorganizowaniu na wniosek wspieranego przez Kościół katolicki ugrupowania _ W imieniu rodziny _ referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji poprawki, w której określono by małżeństwo jako _ związek między mężczyzną a kobietą _. Ugrupowanie to zebrało od 12 maja ponad 500 tysięcy podpisów pod petycją o poprawkę do konstytucji, co wystarcza do zorganizowania referendum. Chorwacka konstytucja nie zawiera definicji małżeństwa. Referendum w tej sprawie powinno być zaaprobowane przez parlament, który może jednak zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy sformułowanie pytania jest zgodne z konstytucją.

_ To nie do zaakceptowania, aby decydować o prawach człowieka w referendum _ - uważa Juras.

Pierwsza Gay Pride została zorganizowana w Zagrzebiu w 2002 roku; doszło wówczas do starć między jej zwolennikami i przeciwnikami. Od tego czasu impreza ta odbywa się w stolicy co roku pod silną ochroną i bez incydentów.

Jak pisze AFP, ok. 88 procent 4,2-milionej ludności Chorwacji to katolicy i Kościół odgrywa w chorwackim społeczeństwie bardzo dużą rolę.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja: to będzie długa walka o rodzinę _ Będziemy kontynuować walkę wszędzie we Francji! (...) Nie odpuścimy nigdy, nigdy, nigdy - _ ogłosiła w Paryżu szefowa ruchu Manifestacja dla wszystkich
Demonstracje w Paryżu. Protestowali przeciw... Uczestnicy demonstracji szli przez miasto m.in. z transparentem, na którym wypisano: _ Ostatni Dzień Matki przed likwidacją. _
Kolejny europejski kraj legalizuje małżeństwa homoseksualne Przegłosowana dziś ustawa dopuszcza też adopcję dzieci przez pary tej samej płci.
Tagi: chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz