Notowania

npd
26.04.2014 18:15

Demonstracje w Berlinie. Zatrzymany przemarsz neonazistów

Siły porządkowe nie były w stanie, ze względu na niebezpieczeństwo eskalacji, zapewnić demonstrantom swobodnego przemarszu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kilka tysięcy demonstrantów zablokowało w Berlinie trasę przemarszu neonazistów ze skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) zmuszając ich do odwrotu. Policja zatrzymała kilkanaście osób.

Około 100 uczestniczących w marszu członków NPD z powodu blokad zdołało w ciągu godziny pokonać dystans zaledwie 200 metrów. Rzecznik policji poinformował, że siły porządkowe nie były w stanie, ze względu na niebezpieczeństwo eskalacji, zapewnić demonstrantom wolnego przejścia. Uczestnicy marszu NPD musieli zawrócić, rezygnując z planów przejścia przez dzielnicę Kreuzberg.

Jak podała policja, do godzin popołudniowych zatrzymano jedenastu lewackich demonstrantów, którzy obrzucili siły porządkowe kamieniami i butelkami. Policja zatrzymała ponadto czterech członków NPD. Jeden z nich jest podejrzany o skandowanie haseł podżegających do nienawiści.

Wiec NPD odbywał się pod hasłem _ oczyszczenia Kreuzberga _. Opowiadamy się za _ czystym, porządnym niemieckim Kreuzbergiem _ - zapowiadali neonaziści na swojej stronie internetowej.

Protest przeciwko neonazistom zorganizował szeroki sojusz partii, związków zawodowych i ruchów obywatelskich _ Berlin wolny od nazistów _, w którym reprezentowani są między innymi Zieloni, Lewica, związek zawodowy pracowników usług Verdi oraz młodzieżówka SPD - Jusos.

Kreuzberg należy do dzielnic Berlina o najwyższym odsetku cudzoziemców. Ma opinię dzielnicy wielokulturowej i lewicowej. W tej części miasta na jednym z placów koczowało od grudnia 2012 roku kilkuset nielegalnych uchodźców z Afryki. Dopiero niedawno przetransportowano ich do schronisk na terenie miasta.

Kontrdemonstracje to bardzo popularna w Niemczech forma protestu obywatelskiego przeciwko działalności skrajnej prawicy. W wielu przypadkach przeciwnikom NPD udaje się zablokować marsze neonazistów lub przynajmniej zmusić ich do zmiany trasy na mniej eksponowaną. NPD jest obecnie partią legalną, jej przedstawiciele zasiadają w lokalnych parlamentach w Saksonii i Meklemburgii. W skali całych Niemiec partia nie odgrywa żadnej roli. Przed Trybunałem Konstytucyjnym w Karlsruhe toczy się obecnie postępowanie o delegalizację NPD.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: npd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz