Tysiące zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego (na zdjęciu) demonstrowały po modłach w Kairze i innych miastach Egiptu. W Aleksandrii zginął co najmniej jeden uczestnik demonstracji, kilkunastu odniosło rany w starciach przeciwników i zwolenników władzy wojskowych.
Trwały one przez kilka godzin wokół meczetu Kaeda Ibrahima w centrum miasta. Poszły w ruch kamienie, słychać było wystrzały z broni myśliwskiej. Policja starała się rozdzielić walczących.
W Kairze, niemal w miesiąc po krwawej rozprawie ze zwolennikami Mursiego 14 sierpnia, tysiące demonstrantów ruszyły w kierunku placu Rabaa al-Adawija, który wcześniej obsadzili uzbrojeni żołnierze w hełmach.
Zanim z trzech różnych punktów stolicy Egiptu ruszyły pochody w stronę tradycyjnych miejsc demonstracji politycznych w dzielnicy Mohandesin, m.in. meczetu Mustafy Mahmuda, prowadzące do nich ulice zostały zablokowane przez czołgi.
Wojsko nie dopuściło też demonstrantów do słynnego kairskiego placu Tahrir w śródmieściu. Piątkowe demonstracje islamistów w różnych punktach Kairu przebiegały pod hasłami: _ Lojalni wobec krwi naszych męczenników _, _ Odzyskamy nasze prawa albo umrzemy jak oni _, _ Precz z władzą wojskowych _.
Demonstrowano także pod pałacem prezydenckim, gdzie zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego skandowali: _ Precz z policją _, _ Precz z wojskiem _, ale żołnierze, którzy otaczali pałac kordonem, nie reagowali na okrzyki.
Na północy kraju, w miastach Mahalla i Tanta w Delcie Nilu, wojsko rozpraszało z użyciem gazów łzawiących demonstracje zorganizowane przez Braci Muzułmańskich.
Wezwali oni do nowych protestów w sobotę, gdy upływa miesiąc od krwawej rozprawy wojska i policji ze zwolennikami prezydenta Mursiego. Śmierć poniosło wówczas co najmniej tysiąc osób.
Wobec napięcia utrzymującego się w kraju rząd przedłużył w czwartek o dwa miesiące stan wyjątkowy w Egipcie i godzinę policyjną w 14 z 27 prowincji Egiptu. Obowiązuje ona od wieczora we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem tradycyjnego dnia modłów - piątku.
Czytaj więcej w Money.pl