Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deweloperzy nie chcą budować w Katowicach, bo brakuje najemców

0
Podziel się:

W Warszawie biurowce klasy A - o najwyższym standardzie - wynajmowane są jeszcze przed rozpoczęciem ich budowy. Tymczasem w Katowicach najemców brak. Nic więc dziwnego, że deweloperzy przestali budować, a w stolicy regionu straszą puste działki w najlepszych fragmentach miasta.

Deweloperzy nie chcą budować w Katowicach, bo brakuje najemców

O najświeższej sprawie pisaliśmy w środę - spółka Neinver Polska wstrzymała budowę 7-kondygnacyjnego biurowca u wylotu Młyńskiej przy placu Szewczyka. Powód? Zła koniunktura. W Katowicach biurowców klasy A jest zaledwie kilka. Wśród nich Altus, Chorzowska 50, Reinhold Center. I jeszcze dwa budowane podczas kryzysu, ukończone w 2010 r.: Centrum Biurowe Francuska i Katowice Business Point przy ul. Chorzowskiej. GTC postawiło przy Francuskiej dwa biurowce o łącznej powierzchni przekraczającej 20 tys. m kw. Po ponad roku od zakończenia budowy deweloper podpisał umowy na najem zaledwie 25 proc. powierzchni w jednym budynku. Drugi stoi pusty. - Niedawno zawarliśmy umowę z firmą Ruch SA, która wynajęła 2 434 m kw. na dwóch piętrach budynku - mówi Przemysław Polak, rzecznik dewelopera. To pierwszy tak duży najemca, bo umowy z poprzednimi dotyczyły powierzchni kilkusetmetrowych. Więcej szczęścia ma Katowice Business Point. W biurowcu jesienią tego roku swoje Centrum Obsługi Klienta uruchamia grupa Żywiec. Wcześniej
półtora piętra wynajął Pricewaterhouse Coopers, a 600 m kw. bank HSBC. Czytaj także: Na czym zarabiają piłkarze w woj. Śląskim Tymczasem jeszcze w 2008 r. deweloperzy wymyślili, by zrobić z Katowic śląskie city. Przy Sokolskiej miał stanąć wysoki na 55 m Hollybrook Tower - wieżowiec mieszkalno-biurowy, przy Olimpijskiej Rank Tower Center - trzy wieże (168, 184 i 200 metrów). Obok Silesia City Center Tri Granit chciał budować wieże biurowe - Silesia Towers (147 i 60 metrów). Na terenach po Hucie Baildon Skanska nadal planuje stworzyć Silesia Business Park (cztery biurowce). Są jeszcze Rondo Towers. A Hines Polska w porozumieniu z PKP chce zmodernizować gmach DOKP i obok wybudować drugi wysokościowiec. Mija już trzeci rok, od kiedy inwestorzy ogłosili, że w Katowicach stawiane będą kolejne wysokościowce i biurowce klasy A. Stoją, ale głównie na wizualizacjach... Z Przemysławem Polakiem, rzecznikiem Globe Trade Center przy Francuskiej, rozmawia Justyna Przybytek Biurowce stoją już ponad rok, a najemców brak.
Wszędzie jest taki problem z powierzchnią biurową, jak w Katowicach? Katowice to trudny rynek. W Warszawie w maju otwieramy czwarty biurowiec klasy A w kompleksie Platinum Biznes Park przy Galerii Mokotów. W zasadzie cały budynek został wynajęty przez jednego najemcę przed przystąpieniem do budowy. W tym roku planowana jest budowa piątego biurowca i ten jest wynajęty w połowie. Skoro drgnęło w Warszawie, to w Katowicach też? Tak myślę. Od tego roku widzimy, że w Katowicach jest lepiej. Rozmowy Globe Trade Center z zainteresowanymi najmem się zintensyfikowały. Umowa z Ruchem jest dotąd najbardziej spektakularną, ale jest szansa, że będą i kolejne takie duże. Inwestycja w Katowicach została dokończona mimo kryzysu w 2009 roku i teraz, gdy rynek się ożywia, mamy niezłą pozycję wyjściową.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)