Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie

0
Podziel się:
Dolnośląskie

Województwo dolnośląskie położone jest w południowo-zachodniej części Polski, od zachodu graniczy z Niemcami, a od południa z Republiką Czeską.

Region zajmuje obszar 19 948 km2, co stanowi 6,4 proc. powierzchni całego kraju. Według stanu na 30 czerwca 2007 roku województwo zamieszkiwało 2,88 mln osób. Na jego terenie znajduje się 26 powiatów, 3 miasta na prawach powiatu oraz 169 gmin (36 miejskich, 78 wiejskich i 55 miejsko-wiejskie). Sieć osadniczą tworzy 91 miast i 3580 miejscowości wiejskich. Stolicą regionu jest Wrocław.

Gospodarka

Dolny Śląsk należy do jednych z najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski. Pod względem udziału w tworzeniu PKB całej gospodarki narodowej województwo sytuuje się na czwartym miejscu w kraju (7,8 proc. ogółu). Niemal 50 proc. dolnośląskiego PKB jest wytwarzane przez sektor usług, 27 proc. przez przemysł, 8 proc. przez budownictwo, a mniej niż 5 proc. przez rolnictwo.

Najlepiej zagospodarowanymi regionami Dolnego Śląska są okolice Wrocławia oraz Lubina, a najsłabiej Wałbrzycha. Duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa mają inwestycje zagraniczne. Na tym obszarze zainwestowały m.in: Toyota, Volvo, Volkswagen, Bosch, PepsiCo, McCain, ABB, 3M, Allied Irish Bank PLC, Cargill, Bombardier, Whirpool, Fagor, Elekrolux, Roebben oraz największa inwestycja - klaster technologiczny LG.

Ponadto na Dolnym Śląsku ma swoją siedzibę jedna z największych polskich firm, światowy lider w produkcji miedzi holding KGHM Polska Miedź S.A.

Turystyka

Na atrakcyjność regionu składają się przede wszystkim walory krajobrazowe, klimatyczne, lecznicze, zabytki architektury oraz wspaniała przyroda. Występowanie leczniczych źródeł sprzyja rozwojowi ośrodków sanatoryjnych położonych w Kotlinie Kłodzkiej oraz u podnóża Karkonoszy.

Bliskość granicy z Niemcami i Czechami pozwala na obecność w strefie wpływów dużych miast rangi europejskiej: Berlina, Wiednia i Pragi.

Według GUS, na Dolnym Śląsku czekają na turystów 694 obiekty, w których przygotowano 45 tysięcy miejsc noclegowych. Korzysta z nich rocznie blisko 200 tysięcy osób. Najpopularniejsze są hotele, ale wcale nie te najdroższe - najwięcej skorzystało z tych trzygwiazdkowych.

Około jedna czwarta turystów korzystający z noclegów, to obcokrajowcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)